oracle 120Aby uzyskać wizję tego, jak będzie wyglądał odnoszący sukcesy dział finansowy w 2025 roku, warto zwrócić uwagę na któryś z wiodących zakładów produkcyjnych; odnoszące sukcesy firmy tej branży są zawsze zautomatyzowane, wydajne i skupione na innowacjach. Naśladowanie takiej organizacji to wielkie wyzwanie dla CFO, ale warto je podjąć. Tak przynajmniej uważa Varun Dhir, dyrektor w firmie Deloitte Consulting, która opublikowała niedawno raport na ten temat.

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Dyrektorzy CFO są obecnie tak przytłoczeni swoimi obowiązkami ‘strażników’ działów finansowych, że już samo zapewnienie podstaw pracy tego działu wymaga od nich wyrabiania nadgodzin” — mówi. „Są one niezbędne, ale nie wystarczą do tego, aby wprowadzić finanse w erę cyfrową”. Dhir zachęca dyrektorów finansowych do skupienia się na dwóch kluczowych pytaniach: Jak mogę przyczynić się do cyfryzacji przedsiębiorstwa? oraz Jak mogę przeprowadzić cyfryzację samego działu finansowego?


Firma Deloitte przedstawiła zestaw prognoz dotyczących przyszłości działów finansowych oraz tego, w jaki sposób dyrektorzy finansowi mogą się na nią przygotować. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze z nich.

Narodziny „fabryki finansów”

Chmurowe pakiety oprogramowania finansowego i powiązane technologie - takie jak automatyczne uczenie i Blockchain uwolnią działy finansowe od powtarzalnych zadań transakcyjnych, pozwalając skupić się na współpracy z innymi działami, wykorzystywaniu wskaźników w czasie rzeczywistym i wyciąganiu lepszych wniosków z danych wewnętrznych i zewnętrznych.

Jeśli przyjrzymy się zadaniom wykonywanym obecnie przez działy finansowe, znaczną większość z nich stanowi przetwarzanie transakcji, ręczne przetwarzanie danych i wykonywanie operacji na danych” — mówi Dhir. „Na przykład aby przeprowadzić proces zamknięcia okresu finansowego, duża organizacja składająca się z setek podmiotów na całym świecie będzie mieć wiele ksiąg pomocniczych, a jej pracownicy będą pracować przez całą dobę nad ich śledzeniem i uzgadnianiem z księgą główną w ramach każdego podmiotu prawnego i każdego kraju. Automatyzacja przyniesie ze sobą zupełnie inne procedury i sposoby pracy.
Według Dhira, mimo że każdy dział finansowy jest inny, dyrektorzy finansowi powinni przeanalizować swoje najbardziej pracochłonne i narażone na błędy procesy i zastanowić się, jaki wpływ wywarłaby ich automatyzacja na produktywność przedsiębiorstwa oraz jego zapotrzebowanie w zakresie zatrudnienia.

Trzeba zidentyfikować możliwości firmy oraz obszary, w których mogłaby skorzystać na cyfrowej transformacji, a następnie wspólnie z dyrektorem IT opracować odpowiednią strategię cyfryzacji” — mówi. „Etapy realizacji tej strategii muszą stanowić kompromis pomiędzy szybkimi korzyściami a przełomowymi zmianami — nazywamy to transformacją w odpowiednim tempie.


Nowe role w dziale finansowym

W przyszłości specjaliści ds. finansów nie będą tak bardzo powiązani ze swoimi działami jak obecnie, tylko będą pracować w różnych departamentach w zależności od potrzeb. Według Dhira będą przeznaczać dużo więcej czasu na przekazywanie innym działom przedsiębiorstwa wniosków z analiz, które będą im pomagać w podejmowaniu zarówno codziennych, jak i strategicznych decyzji.

Deloitte przewiduje, że w ciągu nadchodzącej dekady od 30% do 80% ról w działach finansowych znacznie się zmodyfikuje.

A ponieważ działy finansowe mają coraz większy wpływ na kształtowanie strategii przedsiębiorstwa, dyrektorzy finansowi mają szansę zostać dyrektorami ds. analiz” — mówi.


Działy finansowe będą stosować m.in. technologie wizualizacji oparte na analizach predykcyjnych, aby odwzorowywać scenariusze biznesowe. W ten sposób będą brać udział w kształtowaniu oferty produktów, tworzeniu pakietów produktów oraz przydzielaniu środków — oraz pokazywać, jaki wpływ wywierają wszystkie te elementy na prognozy.

Zmieniające się cykle finansowe

Zamknięcie okresu wkrótce przestanie mieć tak duże znaczenie jak obecnie.

Operacje i decyzje nie będą już uzależnione od raportów okresowych. Rzeczywiste wyniki oraz prognozy będą coraz częściej przygotowywane w czasie rzeczywistym” — mówi Dhir. „Czekanie na proces zamknięcia okresu w celu zdobycia informacji i sprawdzenia wyników określonego segmentu lub linii produktów pod kątem podejmowania strategicznych decyzji nie będzie już stanowić normy. Takie dane będzie można uzyskiwać nawet codziennie.


Dyrektorzy finansowi będą pod dużą presją — będzie się od nich wymagać stosowania zaawansowanych technologii do tego, aby przyspieszyć zamykanie okresów i szybciej uzyskiwać informacje. Dhir podkreśla jednak, że poszczególne technologie zawsze powinny być oceniane w kontekście ogólnej strategii modernizacji działu finansowego: „Nowe technologie są jak litery alfabetu: aby tworzyć wyrazy i zdania, trzeba zwrócić uwagę na to, w jaki sposób każda z nich będzie się łączyć z innymi”.

Dla przyszłościowo myślących dyrektorów finansowych rozwiązanie punktowe, które automatyzuje jeden mało wydajny lub w dużym stopniu ręczny proces, nie jest właściwą odpowiedzią. Muszą oni myśleć o tym, w jaki sposób połączenie różnych funkcji — oraz mapa ich rozwoju — może pomóc firmie w osiągnięciu strategicznych celów – podsumowuje Varun Dhir.


Autor: Maciej Ostrowski, Dyrektor sprzedaży do Sektora bankowego w Oracle Polska
Źródło: www.oracle.com/pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top