Analitycy: systemy informatyczne będą oparte na usługach

Do 2008 roku w tworzeniu systemów informatycznych dla przedsiębiorstw zacznie dominować architektura oparta na usługach - SOA. Pojedyncze rozbudowane aplikacje zaczną być zastępowane przez usługi, dostępne poprzez przeglądarki internetowe - uważają analitycy z Progress Software Corporation.

Jak powiedział na wtorkowej konferencji prasowej architekt korporacyjny w Progress Software, Parys Waicis, obecne przemiany na rynku przedsiębiorstw - fuzje, przejęcia, podziały i przebranżowienia - bardzo utrudniają tworzenie jednolitych systemów informatycznych. Powinny one bowiem wspomagać zarówno zarządzanie, jak i relacje z klientem, sprzedaż czy finanse i księgowość.

Jest sprawa ważna, bowiem niespójności w systemach informatycznych firm mogą spowodować sprzeczności w raportach biznesowych. Może to prowadzić do błędnych lub spóźnionych decyzji. Według Waicisa trudności w integracji obecnych, scentralizowanych systemów informatycznych będą się jeszcze powiększać.

Zaradzić temu może - zdaniem analityków - nowy sposób tworzenia dużych systemów informatycznych - architektura oparta na usługach SOA (Service Oriented Architecture). Informacje przetwarzane do tej pory przez jedną aplikację (np. finansowo - księgowe) stają się tu elementem usług, które można potem integrować (np. z kadrami i płacami, czy sprzedażą) w zależności od zapotrzebowania. Dane i wyniki ich przetwarzania są w tym modelu dostępne dość prosto - nawet przez przeglądarkę internetową.

Według Waicisa nowe systemy będą łatwiej dostępne dla użytkownika, bowiem wyniki ich działania będą od razu widoczne w postaci jednolitego dokumentu, nie zaś odesłania do innych aplikacji.

Według firmy analitycznej ZapThink, w ciągu najbliższych 3 lat około 60-70 proc. wydatków na integrację systemów informatycznych zostanie z tradycyjnych metod przesunięte w stronę tworzenia systemów SOA. Firma analityczna Gartner twierdzi wręcz, że do roku 2008 SOA stanie się wiodącą metodą tworzenia oprogramowania dla przedsiębiorstw.

Już obecnie systemy tworzone w modelu SOA są wdrażane na londyńskim lotnisku Heathrow, gdzie trzeba zintegrować 600 różnych systemów informatycznych.

Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top