Business Intelligence na olimpiadzie

Jak przekłada się poziom zamożności państw, uczestniczących w Zimowej Olimpiadzie w Vancouver na medalowe szanse? W jakim stopniu szanse te uzależnione są od wielkości narodu czy wieku sportowca? Od dziś nie tylko menedżerowie, ale też entuzjaści zimowych olimpiad mogą przetestować kilka podstawowych możliwości QlikView klasy Business Intelligence in-memory.
 REKLAMA 
 ifs 380 380 styczen 2019 
 
Aplikacja WinterGame 2010 została przygotowana w ciągu kilku dni przez Qliktech we współpracy z firmą Infostrada Sports, która odpowiadała za dostarczenie danych na temat uczestników wszystkich zimowych igrzysk (m.in. informacje o wieku sportowców, poziomie zamożności czy populacji reprezentowanych narodów). Aplikacja, choć to tylko bardzo proste demo, pozwoliła dostrzec w tej masie danych kilka ciekawych prawidłowości, determinujących sportowy sukces.

Jak się okazuje, najwięcej krążków zdobywają osoby w wieku 24-26 lat. Potem prawdopodobieństwo zajęcia jednego z trzech pierwszych miejsc stopniowo spada. Co to oznacza dla Polski? Cóż, nie powinniśmy się denerwować, tylko wyciągnąć wnioski. WinterGame 2010 podpowiada odpowiedni kierunek działań.

Średnia wieku polskich sportowców w Vancouver wynosi 30 lat, Amerykanów i Niemców – 26 lat, a Norwegów – 27 (reprezentanci trzech wymienionych państw zdobyli dotychczas w Kanadzie najwięcej medali). Owszem, reprezentanci Łotwy są jeszcze młodsi, mają przeciętnie 25 lat, ale jeśli pod lupę weźmiemy także takie czynniki, jak wielkość i zamożność narodu, łatwiej zrozumieć, dlaczego reprezentanci tego kraju zdobyli po pierwszym tygodniu olimpijskich zmagań tylko jeden medal.

Populacja Łotwy liczy 2,3 mln obywateli, a PKB wynosi 24 mld dol. Tymczasem Norwegia, nie dość że jest ludniejsza (prawie 5 mln), to także znacznie bogatsza (ponad 300 mld dol.). Z tej perspektywy zagadką mogą być słabe osiągnięcia Japończyków. Kraj Kwitnącej Wiśni jest jeszcze bogatszy i jeszcze ludniejszy, dzięki czemu tak wsparcie finansowe jak i konkurencja (średnia wieku sportowców wynosi 26 lat) wydają się większe. Mimo to, Japończycy zdobyli jak dotąd tylko 2 medale – srebrny i brązowy.

Postawa Azjatów nie powinno jednak dziwić. Z raportu wygenerowanego w aplikacji WinterGame 2010 wynika, iż Japończycy nigdy nie osiągali wielkich sukcesów podczas zimowych olimpiad. Na dwóch ostatnich imprezach w Turynie i Salt Lake City zdobyli w sumie 3 medale (tyle samo, co w latach 80.) Wyjątkiem potwierdzającym regułę były wyniki uzyskane w Nagano w 1998 r. (10 medali). Ale to wszakże były igrzyska przed własną publicznością, w domu. Dlatego nie powinniśmy spodziewać się, że w Vancouver będzie inaczej.

O tym, zresztą, można się przekonać na własną rękę. Aplikacja jest niezwykle prosta, szybka, bezpłatna (przez dwa tygodnie od uruchomienia) i dostępna on-line pod adresem: demo.qlikview.com

Źródło: HOGART

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top