Leasing IT alternatywą dla funduszy unijnych

HUMANSOFTKryzys nie obszedł się z leasingiem ruchomości i nieruchomości łaskawie. Dynamika popytu mocno spadła. Ale kwestią czasu jest odwrócenie niekorzystnego trendu. Przykładem może być leasing oprogramowania.
 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
Co prawda leasingu systemu informatycznego nie można zaliczyć do klasycznego leasingu, ale wymagania formalne w obu przypadkach są bardzo podobne. W myśl prawa cywilnego oprogramowanie nie jest bowiem rzeczą, lecz dobrem niematerialnym. Tymczasem umową leasingu może być jedynie rzecz materialna.

Dlatego przy zawieraniu umowy należy określić warunki korzystania nie tyle z oprogramowania, co z praw autorskich (licencji) do niego. Pozostałe elementy umowy nie różnią się od standardowych regulacji.
Leasingobiorca musi przedstawić m.in. sprawozdania finansowe za ub.r. i ostatnie 3 miesiące,i wpłacić 15-45 proc. wartości przedmiotu leasingu. Okres leasingu wynosi rok – 3 lata. Po upływie tego okresu leasingobiorca wykupuje oprogramowanie – mówi Tomasz Fidos, prezes Humansoft.
Jednym z kluczowych powodów, który zachęca firmy do użytkowania nowoczesnych technologii poprzez leasing IT jest ograniczony dostęp do unijnych dotacji przeznaczonych na innowacyjność. Pula środków jest ograniczona. Tymczasem liczba podmiotów, chcących skorzystać z dofinansowania systematycznie rośnie. Leasing systemu IT okazuje się więc bardzo ciekawą alternatywą, choć jeszcze kilka lat temu mało kto decydował się na taki wariant współpracy z dostawcą. Jeśli leasingowano, to głównie samochody i nieruchomości.

W tym czasie jednak zmieniły się nie tylko kryteria przyznawania dotacji na innowacyjność oraz podejście polskich menedżerów (nie trzeba mieć produktu na własność, by odnieść sukces w biznesie). Wzrosła także wiedza o systemach informatycznych, które wcześniej postrzegane były jako „luksusowe technologie”, zastrzeżone wyłącznie dla międzynarodowych koncernów lub dużych przedsiębiorstw. Dziś jest inaczej.

Sektor MSP postrzega systemy IT (w tym popularne ERP i Business Intelligence) jako narzędzia codziennego użytku, mogące znacząco podnieść wydajność pracy w działach odpowiedzialnych np. za księgowość, sprzedaż, logistykę, produkcję, czy za zarządzanie kadrami. Co równie ważne, inwestycje w IT wcale nie muszą być blokowane przez ograniczone budżety.

Dla wielu firm to mogło być frustrujące: wszyscy wprawdzie zgadzają się, że wdrożenie systemu jest konieczne, ale wyczerpanie lub brak funduszy nakazuje przesunięcie projektu w czasie. Dzięki nowym możliwościom leasingowym ten stan się zmienia.

Źródło: Humansoft

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top