Izba Skarbowa rozstrzyga moment doręczenia
e-faktury w serwisie miedzyfirmami.pl

SAGE - ERP - E-FAKTURYIzba Skarbowa w Warszawie wydała interpretację dla serwisu miedzyfirmami.pl, który służy do wymiany dokumentów elektronicznych i e-faktur. Opinia została wydana na podstawie interpelacji wystosowanej do Ministerstwa Finansów przez firmę Sage, twórcę i operatora serwisu. Szczególnie istotne wydaje się zaopiniowanie przez Izbę Skarbową momentu uznania e-faktury za doręczoną oraz wynikających z tego konsekwencji podatkowych.



Firma Sage, twórca i operator serwisu miedzyfirmami.pl do wymiany dokumentów elektronicznych i e-faktur, wystosowała interpelację, w której pytano m.in. o określenie momentu doręczenia e-faktury oraz wynikające z niego uprawnienia do odliczenia podatku należnego. Pytano też o uznanie zgodności z obowiązującym prawem mechanizmów i obiegu informacji, jakim posługuje się serwis miedzyfirmami.pl w zakresie wymiany e-faktur i faktur korygujących.

Odebrany e-mail równoznaczny z odbiorem e-faktury

Izba Skarbowa w swojej interpretacji wydała jednoznaczną opinię, iż za moment doręczenia e-faktury do odbiorcy uznaje się dzień, w którym odbiorca ten odebrał e-mail powiadamiający o przesłaniu do niego e-faktury za pośrednictwem serwisu miedzyfirmami.pl . W praktyce e-mail powiadamiający odbiorcę e-faktury wysyłany jest automatycznie w momencie wgrania na serwer miedzyfirmami.pl dokumentu przez nadawcę. Izba jednocześnie zaznaczyła, że „odbiorca e-faktury jest upoważniony do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wykazany na e-fakturach, w okresie, w którym otrzymał wiadomość e-mail, bądź w dwóch następnych okresach rozliczeniowych – w zakresie w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych”. Warto podkreślić, że opinia ta dotyczy zarówno e-faktur, jak i faktur korygujących wysyłanych w postaci elektronicznej za pośrednictwem serwisu.

Międzyfirmami.pl zgodny z obowiązującymi przepisami

Izba Skarbowa w interpretacji jednoznacznie potwierdza, że stosowany przez serwis miedzyfirmami.pl model wymiany e-faktur jest zgodny z obowiązującymi przepisami. Serwis obecnie oferuje możliwość przesłania e-faktury nawet do niezarejestrowanego w nim kontrahenta. Użytkownik serwisu może wskazać odbiorcę, wraz z jego adresem e-mail do doręczenia powiadomienia. Serwis automatycznie wyśle do wskazanego nadawcy powiadomienie e-mail zawierający link do pobrania e-faktury z serwera serwisu.

Izba Skarbowa potwierdziła również zgodność z prawem umowy (tzw. gwiaździstej), jaką użytkownik zawiera z serwisem miedzyfirmami.pl w procesie rejestracji. Umowa gwiaździsta oznacza zgodę na otrzymywanie e-faktur od wszystkich zarejestrowanych w serwisie kontrahentów. Jej podpisanie znosi zatem obowiązek wyrażania indywidualnej zgody na odbieranie e-faktur wobec poszczególnych kontrahentów.

O serwisie miedzyfirmami.pl

Serwis miedzyfirmami.pl powstał z myślą o upowszechnianiu pomiędzy podmiotami gospodarczymi w Polsce elektronicznej wymiany dokumentów, uproszczeniu formalności związanych z korzystaniem z e-faktur oraz redukcji kosztów w zakresie fakturowania i rozliczania dokumentów finansowych. Serwis pełni funkcję e-usługi i – jako rozwiązanie o uniwersalnym charakterze – jest skierowany do wszystkich przedsiębiorstw i organizacji zainteresowanych korzystaniem z faktur elektronicznych, bez względu na skalę i użytkowane platformy informatyczne.

Źródło: www.sage.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top