Rynek systemów ERP się kurczy, ale Comarch zapowiada...

Giełdowy gracz z branży informatycznej, jest jednym z czołowych europejskich dostawców systemów wspomagających zarządzanie firmami - podaje najnowszy raport IDC. Mimo to cały rynek kurczy się. Sam Comarch boryka się z problemem pozyskiwania nowych kontraktów, a jedna ze spółek zależnych kolejny rok notuje grubo ponad 2 milionową stratę. Wiceprezes Zbigniew Rymarczyk (na zdjęciu) i tak wierzy w poprawę wyników na poziomie 5-10 procent.
 
 
 REKLAMA 
 RAPORT ERP 2021 - KLIKNIJ POBIERZ PORÓWNAJ 
 
Według najnowszego raportu International Data Corporation (IDC) Comarch zajmuje czołową pozycję wśród dostawców systemów informatycznych w kategorii systemów zarządzania zasobami w przedsiębiorstwach (ERP). W Polsce z udziałem szacowanym na około 12,5 procent jest liderem. Kolejni najwięksi gracze notują odpowiednio 11,7, 4,8, i 4 procent, jednak ich nazwy w raporcie nie są wskazane.Według innego badania, przeprowadzonego przez analityków DIS, Comarch wyprzedza: Sage, Unit4, Asseco BS i Microsoft. Uwzględniając także zagranicznych dostawców ustępuje niemieckiemu gigantowi SAP.

Według raportu IDC, względem poprzedniego roku Comarch zanotował wzrost udziału w polskim rynku o 25 procent. Natomiast cały rynek odnotował spadek i warty jest 237,38 miliona dolarów. Wśród głównych przyczyn takiego stanu raport wymienia wahania kursowe. Wielkiego optymizmu nie dostarczają także prognozy na następne pięć lat. Średni roczny wzrost wartości sprzedaży szacowany jest na poziomie 3,5 procent.
Najważniejsze jest dla nas pozyskiwanie nowych kontraktów, a to obecnie nie jest proste, widać to w decyzjach inwestycyjnych przedsiębiorstw. Nasz wzrost przychodów w kolejnych okresach będzie uzależniony od pozyskiwania nowych klientów oraz działań w nowych obszarach działalności. Monitorujemy między innymi szeroko rozumiany rynek amerykański - przyznał w połowie roku wiceprezes Konrad Tarański.
W pierwszym półroczu słabość wykazywał głównie sektor telekomunikacyjny, mediów i IT.
Poprawa sprzedaży w tym segmencie spodziewana jest w drugiej połowie roku - zapowiadał wiceprezes. Poinformował też, że w kolejnych kwartałach negatywny wpływ Comarch Software und Beratung AG na wyniki grupy będzie niższy. W pierwszym kwartale strata spółki zależnej wyniosła 2,5 mln zł, wobec 2,9 mln zł przed rokiem.
Ostatnie miesiące pokazują, że inwestorzy z większa rezerwą podchodzą do przyszłych dokonań spółki. Chociaż od początku roku cena akcji wzrosła o prawie 20 procent, to wpływ na to miał głównie bardzo dobry dla Comarchu styczeń. W kolejnych miesiącach kurs utrzymywał się w stosunkowo szerokim przedziale 78-92 zł.

Chociaż rynek systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem w ostatnim czasie przeżywał trudne chwile, producenci rozwiązań klasy ERP dedykowanych dla firm małych i średnich radzili sobie całkiem dobrze - mówi Edyta Kosowska, Senior Research Analyst w IDC Polska, współautorka raportu.
Zakładamy, że rynek w tym roku wzrośnie od 2 do 5 procent. My chcemy rosnąć na poziomie od 5 do 10 procent - zapowiada Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes Comarch, dyrektor sektora ERP.
W jego ocenie czynniki, które wpłyną na wzrost sprzedaży to głównie sprzedaż nowych rozwiązań i wzrost zaangażowania za granicą oraz przyspieszenie w projektach związanych z tzw. chmurą. W 2012 roku łączny dochód Comarch z usług cloud computing wzrósł w skali roku o około 30 procent, osiągając kwotę 1,25 miliona dolarów.

Istotnymi czynnikami wzrostu mają być też zmiany w podatku VAT oraz dotacje unijne na zakup przez przedsiębiorstwa rozwiązań IT. Comarch zakłada również dalszą ekspansję geograficzną oraz wzrost w zakresie rozwiązań Business Intelligence.

W 2012 roku Comarch miał około 100 mln zł przychodów ze sprzedaży systemów ERP, czyli były one na podobnym poziomie jak rok wcześniej. W I kwartale 2013 roku sprzedaż tego sektora wzrosła o 5 procent w skali roku do 21,5 mln zł.

Źródło: Money.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top