Polskie firmy po raz kolejny zdominowały środkowoeuropejski ranking Deloitte Technology Fast 50 CE

Aż 27 przedsiębiorstw z Polski znalazło się w 14. edycji zestawienia najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej. Trzeci rok z rzędu liderem rankingu Deloitte Technology Fast 50 została rumuńska spółka z polskimi korzeniami Vola.ro, drugie miejsce przypadło serbskiej firmie Bitgear Wireless Design Services, trzecie krakowskiej spółce Softhis.
 

 REKLAMA 
 RAPORT ERP KLIKNIJ I POBIERZ 
 
Wszystkie firmy z głównej kategorii osiągnęły w 2012 roku imponujące przychody, które w sumie wyniosły 714 mln euro. Jednocześnie widać jednak, że przedsiębiorstwa odczuwają skutki spowolnienia gospodarczego, gdyż średnia dynamika wzrostu przychodów wyraźnie spadła w porównaniu do zeszłego roku - z 1011% do 671%.

W całym zestawieniu jest 27 firm z Polski. 22 z nich znalazły się w kategorii głównej - „Technology Fast 50”, pozostałe 5 w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy – Rising Stars”. Dwie spółki z głównego rankingu - Goclever Sp. z o.o. oraz Sky.pl S.A., powiększyły swój sukces, kwalifikując się również do „Wielkiej Piątki – Big 5”. Rodzime firmy zajęły w tegorocznej edycji 45 proc. wszystkich miejsc w rankingu. Drugim krajem pod względem liczebności są Węgry, reprezentowane przez dziewięć przedsiębiorstw - trzy razy mniej niż Polska. Na miejscu trzecim znajdują się ex aequo Rumunia i Czechy. Oba kraje mają po siedem firm w rankingu. Poza tym w zestawieniu swoje miejsce znalazły także przedsiębiorstwa z Chorwacji (4), Słowacji (3), Litwy (2) i Serbii (1).

W kategorii głównej największy średni przychód w 2012 roku uzyskały firmy ze Słowacji z wynikiem 134,7 mln euro. Na drugiej pozycji znalazły się czeskie spółki ze średnimi przychodami w wysokości 24,0 mln euro, a na trzeciej z wynikiem 16,7 mln euro uplasowały się spółki rumuńskie. W tegorocznym rankingu mamy aż 22 debiutantów.

Trzeci rok z rzędu zwycięzcą głównej kategorii jest Vola.ro – rumuński serwis sprzedaży biletów lotniczych w Internecie, którego współzałożycielami są dwaj Polacy Michał Wrodarczyk oraz Jarosław Adamski. Na drugim miejscu znalazł się debiutant: serbska spółka Bitgear Wireless Design Services. Doskonałe trzecie miejsce należy do polskiej firmy Softhis - krakowskiego producenta oprogramowania. Jest to ogromny sukces, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze rok temu firma ta znajdowała się na 29. pozycji.
Wygrana trzeci rok z rzędu w tak prestiżowym rankingu to dla nas ogromne wyróżnienie. Receptą na nasz dynamiczny wzrost jest konsekwentne stawianie na innowacyjne rozwiązania. Nie zamierzamy jednak spocząć na laurach i już planujemy wdrożenie kolejnych unikalnych funkcjonalności w naszych serwisach." - mówi Michał Wrodarczyk Prezes Zarządu, Fru.pl oraz współzałożyciel Vola.ro. "W zeszłym roku uruchomiliśmy portal na Ukrainie pod nazwą Avio.ua oraz w Wietnamie - Avia.vn. W istocie, to na rynkach azjatyckich widzimy największy potencjał wzrostu dla naszego biznesu.
Nasze osiągnięcia są oparte na konsekwencji, otwartości na innowacje, współpracy z instytucjami naukowymi oraz partnerami z branży informatycznej. Sukcesem jest również zespół Softhis, który codziennie realizuje pomysły i marzenia naszych klientów, tworząc nowe usługi oraz narzędzia, wspierające realizację celów biznesowych. – powiedział Łukasz Rzepecki, Prezes Zarządu, Softhis.
Przychody wszystkich firm z kategorii głównej rankingu Deloitte Technology Fast 50 w samym tylko 2012 roku wyniosły 714 mln euro. Ten wynik to zasługa kilku wielkich graczy, także tych z Polski, którzy znaleźli się na liście.

Średni wzrost przychodów w kategorii głównej wyniósł 671 proc. (przychody 2008 versus 2012 rok). Był to wynik znacznie niższy od ubiegłorocznego (1011 proc.).
Tak jak dla całej gospodarki, także dla firm technologicznie innowacyjnych, ubiegły rok był bardzo trudny. Dość wyraźnie odczuły one efekty spowolnienia gospodarczego. Przed firmami z naszego regionu stoi wiele wyzwań, co utrudnia im osiąganie tak wysokiej dynamiki wzrostu jak niegdyś. Cieszy jednak to, że oprócz polskich firm, coraz liczniej reprezentowane są również spółki z pozostałych krajów – Węgier, Czech czy Rumunii. – mówi Jakub Bojanowski, Partner, Lider zespołu TMT w Polsce, Deloitte.
Reprezentanci z Polski, obecni w rankingu pochodzą z całego kraju. Najwięcej (8) pochodzi Warszawy, siedem z Wrocławia. Poznań i Gliwice mają po dwóch reprezentantów. Poza tym mamy również firmy z Krakowa, Białegostoku, Lublina, Radomia, Łodzi, Szczecina, Rzeszowa oraz Gdyni.

Podobnie jak w ubiegłym roku, również w tym ranking został zdominowały przez firmy zajmujące się oprogramowaniem. Stanowią one 58 proc. wszystkich spółek z rankingu głównego, co oznacza wzrost o 3 p.p. w porównaniu z poprzednią edycją.
Łączny przychód firm z tego sektora wyniósł aż 459 mln euro w kategorii głównej. Warte zauważenia są także wyniki sektora komputery/peryferia, którego jedyny przedstawiciel w Technology Fast 50 poznańska spółka Goclever osiągnęła w 2012 roku przychody w wysokości 31 mln euro. – wyjaśnia Krzysztof Sowada, Starszy Menedżer w dziale Audytu, Deloitte.
 
 
Źródło: DELOITTE

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top