Co nas czeka w branży IT w 2014?

Według najnowszych analiz firmy Gartner już w 2014 roku, za sprawą nowych rozwiązań technologicznych, światowe wydatki na IT sięgną 3,8 bln dolarów, co będzie stanowić 3,6% wzrostu w skali roku. Firma badawcza wyróżniła 10 trendów z branży IT, które będą strategiczne dla większości przedsiębiorstw w 2014 roku. Na popularności zyskają m.in. Internet wszechrzeczy, inteligentne samochody czy trójwymiarowy druk. Według analiz Gartnera rynek rozwiązań 3D urośnie w ciągu najbliższego roku o 75%, a do 2015 r. o 200%.
 

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
Specjaliści o najnowszych trendach Analitycy Gartnera przedstawili swoje wnioski dotyczące branży w przyszłym roku podczas Gartner Symposium/ITxpo, obywającym się w październiku w Orlando w Stanach Zjednoczonych . Specjaliści zdefiniowali technologie, które będą kluczowe dla przedsiębiorstw w ciągu najbliższych trzech lat. Nadchodzący rok w branży IT w zgodnej ocenie jej przedstawicieli odznaczy się rosnącą popularnością rozwiązań mobilnych oraz chmury obliczeniowej. Analitycy sugerują wzrost znaczenia urządzeń mobilnych w okresie 2014 – 2018, jednak nie przewidują dominacji żadnego z dostawców aplikacji.
Rozwój rozwiązań mobilnych to aktualnie jeden z najistotniejszych trendów w biznesie. Wynika to z faktu, iż klienci oczekują dyspozycyjności swojego usługodawcy bez przerwy, a pracownicy chcą efektywnie wykorzystywać czas przeznaczony na podróże. Dlatego też coraz częściej korzystają z urządzeń i aplikacji, które umożliwiają im wykonywanie zadań służbowych niezależnie od okoliczności i miejsca – mówi Michał Grabarz, dyrektor ds. usług IT w Infosys BPO Europe.
Rosnącą rolę aplikacji w biznesie potwierdzają też badania „World Quality Report” przygotowanego przez Capgemini we współpracy z HP. Wskazuje ono, że niemal ¼ wydatków firm z wielu przebadanych krajów, także z Polski, na IT przypada na testowanie i zapewnienie jakości (Quality Assurance - QA) aplikacji.
Badania ABI Research wykazują, że liczba pobrań aplikacji mobilnych na całym świecie rośnie i w tym roku prawdopodobnie wyniesie 70 mld. Popularność tego typu produktów odzwierciedla bardzo ważny trend, jakim jest dynamiczny rozwój rynku software’owego w skali globalnej, Według Gartnera, wydatki firm na oprogramowanie wyniosą w 2016 r. 158 mld USD - mówi Tomasz Kaczyński, Business Development Manager, Capgemini Polska, firmy będącej jednym z globalnych liderów usług i rozwiązań informatycznych dla biznesu.
Co więcej, jak szacuje Gartner, w ciągu najbliższych lat liczba osób pracujących na własnym sprzęcie, także tym mobilnym, wzrośnie dwu lub nawet trzykrotnie .
Trend BYOD staje się coraz popularniejszy, ponieważ pracownicy chcą korzystać z prywatnego sprzętu w miejscu zamieszkania, zatrudnienia oraz w podróży służbowej. Z badań Cisco z 2013 r. przeprowadzonych w kilku krajach wynika, że prawie 50% osób zatrudnionych w korporacji woli pracować na swoim własnym urządzeniu mobilnym niż tym udostępnionym im do zdalnego użytku przez pracodawcę. Co więcej, pracownicy chcą korzystać z infrastruktury biurowej za pomocą sprzętów, jakie posiadają w domu. Według badań Quocirca „The Mobile Print Enterprise. January 2012”, 60 proc. pracowników chciałoby mieć możliwość druku z urządzeń mobilnych. Tego typu trend obserwować można również w Polsce - przekonuje Arkadiusz Chłopik, A&P & Strategic Marketing Manager, Xerox Polska.
Eksperci z branży nowych technologii zalecają jednak, by firmy dokładniej określały wymagania w stosunku do sprzętu będącego własnością ich pracowników. Model BYOD może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa danych, dlatego przedsiębiorstwa powinny dążyć do stworzenia bezpiecznej platformy dostępu do treści, która może być kontrolowana i zarządzana przez wewnętrzny dział IT.

Internet wszechrzeczy

Według ekspertów Gartnera Internet wszechrzeczy (Internet of Everything), czyli sieć łącząca przedmioty, dane, procesy i ludzi, zastąpi Internet przedmiotów. Zdaniem firmy badawczej, siłą tej koncepcji jest to, że bazuje na produktach, które znamy i którymi umiemy się posługiwać od dawna. Na przykład drukarki, faksy, komputery czy szuflady na ważne dokumenty nie znikną z naszych biur, tylko staną się dla nas bardziej użyteczne:
Wystarczy zwykły czujnik w przegródce na dokumenty w recepcji, żeby wysłać wiadomość pracownikowi o dużej liczbie przesyłek pocztowych. Chcąc wydrukować raport, nie będziemy musieli się zastanawiać, którą drukarkę wybrać w menu. Odpowiednia aplikacja pobierze harmonogram dnia z naszego arkusza biurowego i skieruje dokument na urządzenie znajdujące się najbliżej miejsca kolejnego spotkania lub pracy. Dzięki geolokalizacji drukowanie rozpocznie się tylko kilka sekund przed naszym pojawieniem się przy danej maszynie - mówi Maciej Nuckowski, Dyrektor Działu Usług w Xerox Polska.
Koncepcja staje się coraz popularniejsza, ponieważ użytkownicy cenią sobie to, że pewne decyzje mogą podejmować za nich inteligentne i skomunikowane z sobą komputery, meble, ubrania, buty czy samochody. Eksperci Gartnera przewidują także rozwój inteligentnych rozwiązań m.in. w zakresie motoryzacji.

Nowe technologie w samochodach

W przyszłości w coraz większym stopniu przedsiębiorcy będą mogli dobrać rozwiązania biznesowe dostosowane do ich indywidualnych potrzeb dzięki zainstalowaniu najnowszych systemów samochodowych i odpowiedniej analizie ich działań.
Urządzenia zainstalowane w firmowych pojazdach, zintegrowane z interaktywnymi i dostępnymi online platformami monitoringu, dostarczają w czasie rzeczywistym informacji m.in. na temat lokalizacji, toru i szybkości jazdy aut w posiadanej flocie, a także o zużyciu paliwa, czy sposobie eksploatacji pojazdu przez kierowcę – twierdzi Bartłomiej Dębski, Prezes Zarządu Cartrack Polska, oddziału jednego z największych globalnych dostawców usług monitoringu GPS. – Po zastosowaniu odpowiedniej analityki, wnioski wyciągane przez pracodawców z tego typu danych pozwalają zmniejszać koszty eksploatacji pojazdów nawet o 35 proc. Zwiększają również bezpieczeństwo podróży pracowników. Wreszcie, są źródłem istotnej wiedzy dla osób zarządzających sieciami dystrybucji i sprzedaży – pozwalają na analizę codziennych działań przedstawicieli firmy w terenie i optymalizację ich pracy.
Kierowcy chcą korzystać z narzędzi, które mają np. na urządzeniach mobilnych także w pojazdach.
Jak wynika z tegorocznego raportu Capgemini Cars Online, 51 proc. klientów oczekuje, że następny samochód, jaki kupią będzie wyposażony w rozwiązania technologiczne, do których przywykli w swoim codziennym życiu – zarówno w środowisku pracy, jak i w domu. Aby sprostać rosnącym potrzebom konsumentów, coraz więcej producentów aut instaluje w pojazdach różnorodne aplikacje mobilne, dzięki którym kierowcy mogą na przykład łączyć się z radiem internetowym, odtwarzać muzykę ze smartfonów, ale również wykonywać swoje obowiązki służbowe - mówi Kamil Sumara, Konsultant Zarządzający w Capgemini Polska.
Telefony w coraz większym stopniu zintegrowane są z pojazdami.
Do niedawna telefony komórkowe stanowiły proste urządzenia, służące wyłącznie do dzwonienia i pisania SMS. Dziś użytkownicy telefonów mają dostęp do tysięcy aplikacji przydatnych w codziennej pracy czy rozrywce. Już niedługo nowe modele samochodów będą dawały podobne możliwości ich użytkownikom. Na przykład, Luxoft realizuje obecnie, wspólnie z jednym z gigantów amerykańskiej motoryzacji, projekt „Interaktywny kokpit”. Pozwoli on dowolnie skonfigurować użytkownikowi auta kokpit kierowcy i wybrać wskaźniki, które będą na nim wyświetlane. Ta funkcjonalność, połączona z platformą komunikacyjną taką jak iviLink sprawi, że samochód będzie mógł zostać dostosowany do potrzeb użytkownika w podobnym stopniu, co nowoczesne smartfony – przekonuje Wojciech Mach, Dyrektor Zarządzający Luxoft Poland, polskiego oddziału globalnego dostawcy rozwiązań IT dla wiodących światowych producentów samochodów i dostawców urządzeń motoryzacyjnych.
Biznes w chmurach

Dużą część konferencji Gartner Symposium/ITxpo poświęcono rozwiązaniom z zakresu cloud computing, przewidując rozwój chmur prywatnych.
Obecnie migracja aplikacji do chmury w dużej mierze skupia się na nowych obszarach biznesowych, a w mniejszym stopniu na istniejących rozwiązaniach. Dodatkowym bodźcem rozwoju cloud computingu może być kryzys wielu gospodarek światowych, który zachęca przedsiębiorstwa do poszukiwania nowych możliwości oszczędności oraz ograniczenia kosztów związanych z inwestycjami w infrastrukturę IT – twierdzi Kamil Sumara, Konsultant Zarządzający w Capgemini Polska.
Rozwiązania oparte na chmurze stają się nie tylko sposobem na optymalizację kosztów, ale coraz częściej się stanowią podstawę transformacji modelu biznesowego przedsiębiorstw, który umożliwia w pełniejszy sposób wykorzystanie szans wynikających z nowego modelu.

Druk 3D

Według analiz Gartnera rynek rozwiązań 3D urośnie w ciągu najbliższego roku o 75%, a do 2015 r. o 200%. Również w Polsce rośnie zainteresowanie tematem drukowania przestrzennego. Specjaliści prognozują, że choć obecnie druk 3D napotyka jeszcze wiele ograniczeń, z roku na rok będzie można tworzyć wydruki w coraz szybszym tempie i za pomocą coraz lepszych materiałów.
Postępuje miniaturyzacja urządzeń do trójwymiarowego druku, w kierunku tworzenia modeli biurowych. Prawdopodobne jest więc, że w przyszłości możliwe będzie zastosowanie ich nie tylko na przemysłową skalę. Firmy stawiają na mobilność rozwiązań drukarskich, tak więc druk 3D będzie można zlecić z tabletów lub smartfonów w biurach i domach – twierdzi Leszek Bareja, Product Manager, Xerox Polska. - Branża poligraficzna szykuje się na rozwój technologii 3D i wszelkie jego konsekwencje. To wielkie wyzwanie dla producentów sprzętów biurowych. Ich zadaniem będzie dostarczenie klientom indywidualnym na masową skalę tzw. prywatnych fabryk 3D. Wśród odbiorców znajdą się również firmy, które dzięki nowoczesnym rozwiązaniom będą mogły zwiększyć efektywność swojego działania np. w razie awarii sprzętu, szybko dodrukowując brakującą część maszyny.
Według autorów raportu rynek IT w nadchodzącym roku opierać się będzie więc na nieustannym doskonaleniu dostępnych już na rynku technologii. Jakość tego typu usług wzrośnie, a przedsiębiorstwa będą uczyć się, jak efektywnie z nich korzystać.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top