Rośnie rola IT w przedsiębiorstwach

Usługi w chmurze, centralne zarządzanie infrastrukturą IT, mobilność i aplikacje wyznaczają nowe trendy na wartym ponad 30 mld zł polskim rynku rozwiązań informatycznych.


 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
Napływ nowych technologii i rozwiązań informatycznych daje przedsiębiorstwom nowe narzędzia rozszerzające pola działań, pozwalające optymalizować koszty i budować przewagę konkurencyjną. Coraz większą wagę przywiązuje się do roli aplikacji, elastyczności i niezawodności systemów oraz jakości obsługi klientów.

Jednym z najważniejszych kierunków w IT jest mobilność. Powszechność smartfonów i tabletów powoduje, że firmy coraz częściej korzystają z mobilnych wersji systemów ERP wspomagających zarządzanie, CRM wpierających obsługę klienta czy Business Intelligence - analityki biznesowej. Aplikacje na urządzenia przenośne to już praktycznie standard w zespołach sprzedażowych. Takie rozwiązania przyspieszają pracę i powodują, że pracownicy w każdej chwili mogą sięgnąć do firmowych zasobów.

Z drugiej strony przedsiębiorcy zapewniają aplikacje mobilne klientom - od możliwości dokonania zakupów po zarządzanie usługami. Energetyka coraz częściej sięga po takie narzędzia - klienci na smartfonach i tabletach mogą np. znaleźć informacje o biurach obsługi klienta lub uzyskać dostęp do e-BOK, przeglądać salda rachunków, analizować koszty, sprawdzić posiadane umowy. Jeśli mają już inteligentne liczniki, mogą także kontrolować zużycie energii i samodzielnie prowadzić rozliczenia. Branża paliwowa zaczyna oferować klientom systemy mobilnych płatności - wygodnych dla kupujących, a w firmach obniżających koszty rozliczeń.

Drogą do optymalizacji kosztów są usługi w chmurze - coraz bardziej popularne. Ich zaletą jest skalowalność i elastyczność: z usług mogą korzystać firmy bez względu na wielkość, a aplikacje można dobierać w zależności od potrzeb. Dostawcy zapewniają aktualność oprogramowania. Cloud computing ma też obniżać koszty IT: ogranicza konieczność zakupu nowych serwerów i prowadzenia kosztownych wdrożeń. Rozwiązaniem obniżającym koszty utrzymania infrastruktury IT jest też centralizacja zarządzania usługami informatycznymi, szczególnie ważna w firmach dysponujących wieloma oddziałami, placówkami lub zakładami. Ujednolicenie rozwiązań teleinformatycznych istotnie wpływa na redukcję kosztów operacyjnych.

Możliwości budowania przewagi konkurencyjnej zapewnia analityka biznesowa. Dynamicznie rosnąca ilość przesyłanych przez sieć informacji umożliwia analizę zachowań i potrzeb użytkowników. W energetyce wykorzystującej systemy inteligentnego opomiarowania można dokładnie określić profil każdego odbiorcy i np. zaoferować mu dopasowane do potrzeb usługi. Big Data pozwala na analizę działań konkurencji i modyfikowanie własnych strategii.

Najnowsze wskazywane trendy to infrastruktura zorientowana na aplikacje i sieci definiowane przez oprogramowanie zwiększające wydajność firmowej infrastruktury informatycznej i ułatwiające zarządzanie.

Nie ma już odwrotu od cyfryzacji przemysłu, usług czy energetyki. Coraz więcej dziedzin biznesu i codziennego życia "przenosi się" do internetu i korzysta z coraz większej liczby aplikacji. Działy IT stają się równorzędnymi partnerami innych działów w firmach i zaczynają współtworzyć strategie biznesowe. Znaczenie IT w firmach będzie rosło, a menedżerowie IT coraz częściej będą trafiać do zarządów spółek.

Wszystkim tym zjawiskom będzie poświęcona dyskusja "Zarządzanie. Technologie mobilne a biznes", która 17 lutego odbędzie się w ramach Forum Zmieniamy Polski Przemysł, organizowanego przez Grupę PTWP w Warszawie.

Źródło: wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top