Sieć radiowa w zarządzaniu magazynem

MSI PolskaNa targach Taropak 2006 w Poznaniu zaprezentowano wiele ciekawych rozwiązań łączenia radiowej sieci komunikacyjnej (RF, Wi-Fi) z systemami kodów kreskowych, z możliwością rozbudowy do RFID. W Polsce takie systemy działają nie od dziś i to w niemałej skali.

Firma Pronox Technology SA rozbudowuje nowoczesne Centrum Logistyczne w Katowicach. W terminalu wykorzystano wysokie składowanie, a od października 2005 r. zastosowano jedno z najnowocześniejszych rozwiązań RF zdalnego zarządzania pracą magazynierów. Wartość inwestycji oszacowano na 15 mln zł. Po ponad roku użytkowania systemu zainteresowanie rozwiązaniem nie maleje, lecz wzrasta.

W systemie zarządzania wykorzystano rozwiązania oparte na technologii bezprzewodowej. Cała powierzchnia magazynu została objęta zasięgiem sieci radiowej, co pozwala na bezprzewodową współpracę online. Pracownicy posługują się urządzeniami przenośnymi – terminalami radiowymi firmy Symbol Technologies. Infrastruktura sieci radiowej została oparta na punktach dostępowych AP-4131. Terminale (a właściwie mobilne komputery z własnym systemem operacyjnym Microsoft Windows CE 4.2) typu MC9060G, wyposażone w barwny ekran dotykowy, sieć bezprzewodową oraz czytnik laserowy, zapewniają szybką, skuteczną komunikację w czasie rzeczywistym pomiędzy magazynierem a systemem. Wybrane czytniki zawierają również kartę radiową zgodną ze standardem 802.11b Wi-Fi. MC9060G zostały zaprojektowane z myślą o pracy ciągłej w warunkach przemysłowych i, jak można stwierdzić po roku użytkowania, okazały się wytrzymałe i bezawaryjne.

Techniki radiowe nie zamiast, lecz oprócz kodów kreskowych

Umiejętne łączenie technik radiowych z kodami kreskowymi okazuje się bardziej efektywne, a ostatecznym kryterium oceny praktycznego wdrożenia często bywa najwyższa efektywność ekonomiczna projektu.


– To, że kody paskowe są szeroko stosowane w ośrodkach logistyczno-dystrybucyjnych, nie oznacza, że z RFID będzie tak samo. Firmy stopniowo odkrywają takie miejsca, gdzie nie mogą lub nie chcą stosować kodów paskowych. I to jest siła napędzająca ekspansję RFID. Ta technika będzie się rozwijać nie zamiast, ale oprócz kodów kreskowych – stwierdził Jeff Woods, wiceprezes firmy analitycznej Gartner (cytuję za Logistics Management).


Skoro tak, to perspektywiczne myślenie firmy Pronox o systemie RF Wi-Fi, otwartym na rozszerzenie w przyszłości o moduł RFID, nabiera szczególnego, szerszego wymiaru. Ten model konceptualny powinno rozważyć wiele przedsiębiorstw, które myślą o unowocześnieniu organizacji i znaczącej poprawie efektywności swoich magazynów wysokiego składowania.

 

Zdaniem użytkowników

 


  
Zdecydowaliśmy się na budowę własnego Centrum Logistycznego, by sprostać rosnącym oczekiwaniom i wymaganiom naszych kontrahentów. Korzyścią jest tu przede wszystkim znacznie szybsza obsługa z jednoczesnym wykluczeniem ewentualnych pomyłek podczas zewnętrznej spedycji produktów.

 

Dariusz Smagorowicz, 
wiceprezes 
Pronox Technology SA


 


 

Jako projektant systemu, wykonanego następnie przez Digitland, mogę teraz po roku stwierdzić, że udało się stworzyć unikatowy system, który dokładnie spełnia nasze oczekiwania. Oprócz funkcji typowych, dostępnych w wielu gotowych systemach WMS (Warehouse Management Systems – systemy zarządzania magazynami), dysponujemy możliwością zintegrowania z systemem naszej części produkcyjnej, motywacyjnej i pełną ewidencją numerów produkcyjnych. System umożliwia wprowadzanie na bieżąco drobnych korekt oraz uzupełnień i, jak wykazała praktyka, w ciągu roku nie wymagał żadnych głębszych zmian. Nie spodziewam się ich także w najbliższej przyszłości. Nasza koncepcja po prostu się sprawdza. Realizacja projektu trwała ok. 10 miesięcy, z czego prace stricte programistyczne w Digitlandzie zajęły 3 miesiące. Projekt został uruchomiony w dwa weekendowe dni. W pierwszym dniu (poniedziałek) osiągnęliśmy 80% mocy, bo pracownicy uczyli się obsługi nowego systemu, ale już w drugim dniu (wtorek) firma działała normalnie, tylko szybciej niż uprzednio.

 

Ważne, że terminal oraz oprogramowanie, które będzie go obsługiwało, zostały tak przygotowane, by w przyszłości możliwa była obsługa technologii RFID. 

 

Piotr Ginter, dyrektor działu IT 
Pronox Technology SA 


 

System zarządzania magazynem wysokiego składowania w firmie Pronox Technology został zaimplementowany i wdrożony w ramach rozbudowy naszego systemu ERP Digitland Enterprise. Firma Pronox Technology od początku swego działania użytkuje System Zarządzania Firmą Digitland Enterprise, dziś korzysta z niego równocześnie 200 użytkowników w kilku lokalizacjach. Poza modułem zarządzania magazynem wysokiego składowania Pronox Technology używa naszego oprogramowania między innymi w zakresie: dystrybucji, logistyki, importu, eksportu, FK, rachunkowości zarządczej, kadr i płac oraz serwisu.

Wojciech Wierzba,
prezes firmy Digitland

Przedsięwzięcie wymagało koordynacji między procesami zarządzania magazynem a zarządzaniem całą firmą, co jest problemem niezwykle złożonym. Dodatkowo koncepcja organizacji magazynu wysokiego składowania w oprogramowaniu Digitlandu, zaproponowana przez Piotra Gintera z Pronox Technology, wypracowana wraz z nami i ostatecznie przyjęta przez nas do realizacji, musiała zakładać uniwersalność, otwartość i przenoszalność systemu. Nasz system ma nieograniczoną możliwość rozwoju pod kątem rozszerzania funkcji merytorycznych oraz możliwość implementacji rozwiązania w innych firmach z wielu branż. Rozwiązanie stworzone przez naszą firmę w ścisłej współpracy z klientem miało na celu optymalizację pracy magazynu wysokiego składowania, z udostępnieniem sprzedawcom informacji o globalnych stanach magazynowych. Dokonaliśmy również integracji magazynów handlowych z magazynem dystrybucyjnym wysokiego składowania w ramach jednorodnego systemu zarządzania klasy ERP, w czym widzimy niewątpliwy sukces przedsięwzięcia.

 

Muszę przyznać z satysfakcją, że decyzja klienta o przystąpieniu z nami do tego projektu zapadła po szczegółowym zapoznaniu się z dostępnymi w kraju i za granicą produktami klasy WMS, a efekty naszej współpracy spotkały się z zainteresowaniem specjalistów z branży logistycznej i zostały przez nich wysoko ocenione. Aktualnie prowadzimy zaawansowane rozmowy dotyczące rozpoczęcia wdrażania tego rozwiązania w kilku innych firmach dystrybucyjnych.

Zarządzanie procesami magazynowania

Składowanie i identyfikacja towarów zostały oparte na technologii kodów kreskowych. System identyfikuje pracowników, narzędzia obsługujące procesy logistyczne, towar, miejsca przechowywania oraz miejsca pośredniego składowania towaru od momentu przyjęcia ładunku na rampę. Wszelkie przemieszczenia oraz osoby uczestniczące w procesie składowania są rejestrowane. Podczas dostawy towar jest rozdzielany na odpowiednie pakiety umożliwiające optymalne składowanie. Następnie automatycznie wygenerowane zostają dyspozycje właściwego umieszczenia towaru przekazywane magazynierom odpowiedzialnym za transport w obiekcie. Ewidencjonowany jest czas podjęcia oraz czas złożenia dyspozycji.

Po zakończeniu procesu magazynowania towar zostaje automatycznie udostępniony do sprzedaży. Polecenia przemieszczeń towaru są również generowane w pełni automatycznie. Rejestracja odbywa się w dwóch etapach: podczas przyjęcia transportu do Centrum Logistycznego oraz wydania towaru z terminalu. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo oraz dokładną ewidencję przepływu towarów przez magazyn.

Powierzchnia terminalu Centrum Logistycznego Pronox Technology liczy 8000 m 2. Zastosowano regały wysokiego składowania o łącznej kubaturze użytkowej 63 900 m3, z jednoczesnym składowaniem 6500 europalet. W Centrum zainstalowano 11 bram automatycznych, 8 ramp hydraulicznych oraz nowoczesny system przeciwpożarowy i system bezpieczeństwa umożliwiający bezpośrednią transmisję sygnałów alarmowych do straży pożarnej oraz do stacji monitorowania.

Zadanie nie należało do standardowych. Praca w terminalu jest sterowana za pośrednictwem systemu informatycznego produkcji firmy Digitland, opartego na bazie danych Oracle. Projekt zarządzania magazynem wysokiego składowania jest wspólnym rozwiązaniem autorskim firm Pronox Technology oraz Digitland. Oprogramowanie wykonała firma Digitland jako kolejny moduł swojego autorskiego Systemu Zarządzania Firmą Digitland Enterprise.

Źródło: www.msipolska.pl
Autor: Adam Majczak - MSI Polska

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top

0 - Błąd: 0

0

OOM command not allowed when used memory > 'maxmemory'.

The Page you are looking for doesn't exist or an other error occurred.
Go back, or head over to the home page to choose a new direction.