VMware vSAN Pierwszy krok do chmury hybrydowej
S&TPrzygotuj swoje środowisko do wyzwań, które niesie za sobą współczesne IT. VMware vSAN to doskonały pierwszy krok w kierunku rozwoju środowiska wirtualnego mającego w przyszłości stanowić w pełni zautomatyzowną chmurę hybrydową opartą o nowczesty stos VMware VCF.

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Hiperkonwergencja - co to jest?

Systemy hiperkonwergentne (ang. hyper-converged infrastructure, HCI) to obecnie najdynamiczniej rozwijający się trend w rozwiązaniach storage dla centrów przetwarzania danych. Jest on alternatywą do klasycznego podziału na oddzielne zespoły serwerów, pamięci masowych i rozwiązań sieciowych. Innowacyjność rozwiązania polega na połączeniu każdego z tych elementów w ramach pojedynczego “pudełka” – dedykowanego urządzenia zwanego węzłem. Jest to serwer w architekturze x86, wyposażony w pamięć all flash lub dyski talerzowe oraz interfejs sieciowy.

Sedno hiperkonwergencji tkwi w systemie zarządzającym klastrami węzłów. Ich zasoby dyskowe spinane są software’owo, za pomocą oprogramowania vSAN, w jedną wirtualną pulę. Dzięki temu powstaje ujednolicony system zarządzania, łatwy w obsłudze i umożliwiający szybką alokację zasobów tam, gdzie są one potrzebne. Całe centrum danych staje się jednym “wirtualnym organizmem”, zarządzanym w ramach wspólnego panelu.

Zalety hiperkonwergencji
  • łatwa i błyskawiczna
  • skalowalność kompatybilność z urządzeniami już działającymi w centrum danych
  • niewielki koszt początkowy, wyjątkowo niskie koszty wdrożenia i późniejszego powiększania zasobów
  • zmniejszenie obciążenia działu IT ze względu na prostotę rozwiązań i unifikację zarządzania
  • oszczędność kosztów energii i przestrzeni w serwerowni
  • niezależność od dostawców koniec z “forklift upgrades”

Instalacja węzłów hiperkonwergentnych zajmuje minuty, a ich zasoby są widoczne w systemie od razu. Starzejący się sprzęt pracujący w tradycyjnych konfiguracjach można wspierać i docelowo zastępować urządzeniami hiperkonwergentnymi, dzięki czemu modernizacja przebiega płynnie i zdecydowanie mniej kosztownie. Węzły hiperkonwergentne można rozbudowywać zarówno w opcji scale-up (dokupując jedynie poszczególne komponenty węzłów), jak i scale-out (kupując całe jednostki).

Hiperkonwergencja w ofercie VMware zarządzana jest z centralnego punktu – przez vCenter Server, który zapewne już teraz obsługuje Twoje centrum danych. Zintegrowaną częscią hypervisora VMware vSphere jest vSAN, który wirtualizuje przestrzeń dyskową instalowaną w serwerach x86, tworząc współdzielony zasób dyskowy. Dodatkowym atutem jest fakt, iż vSAN może współpracować z obecnie pracującymi tradycyjnymi rozwiązaniami do przechowywania danych.

Źródło: www.snt.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top