MICROSOFTW dobie Cyfrowej Transformacji istnieje wiele wyzwań w produkcji przemysłowej, których nie da się już rozwiązać bez wiodącej roli informatyki i nowoczesnych technologii. Aby monitorować jakość produktów i zoptymalizować wydajność, wiele firm decyduje się wdrażać nowoczesne technologie cyfrowe również w Systemach Technologicznych (OT) i bezpośrednio na produkcji. Tak też jest w przypadku Polpharmy, firmy w której każdego roku produkuje się ponad 5,5 miliarda tabletek, kapsułek, ampułek i fiolek.

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Proces transformacji cyfrowej w Polpharmie trwa. Obecnie najbardziej wyróżniającym się oraz nasyconym technologicznie obszarem jest produkcja, gdzie można wskazać cztery niezwykle silne trendy. Przemysłowy Internet Rzeczy (IoT), dzięki któremu urządzenia mogą przemówić, dostarczając systemom informacji na swój temat. Przetwarzanie w Chmurze, które usunęło wszelkie ograniczenia mocy obliczeniowej i dało ogromne możliwości analizy gromadzonych danych. Sztuczna Inteligencja (Artificial Intelligence), dzięki której dane pomiarowe stają się użytecznymi z biznesowego punktu widzenia informacjami i stwarzają niespotykane dotąd możliwości rozwoju. Rozszerzona Rzeczywistość (Augmented Reality) wykorzystywana przez inżynierów Polpharmy do budowy cyfrowego modelu maszyny, tzw. cyfrowego bliźniaka i przeprowadzania szkoleń dla nowych pracowników, monitorowania stanu pracy urządzeń lub przezbrajania linii produkcyjnych.

Zastosowanie tych technologii w fabrykach Polpharmy to efekt wytężonej pracy, techników, inżynierów oraz ekspertów w dziedzinie farmacji, którzy wspierani są technologią oraz rozwiązaniami cyfrowymi z platformy Microsoft Azure.

HoloLens, czyli Rozszerzona Rzeczywistość, to technologia, którą stworzyliśmy właśnie dla takich firm, jak Polpharma” – mówi Tomasz Kozar, Cloud Technology Strategist z Microsoft Polska. – „Produkcja leków w Starogardzie Gdańskim na masową skalę odbywa się przede wszystkim dlatego, że pracują nad nią profesjonaliści. Dzisiaj mają oni silne wsparcie w innowacyjnych technologiach, które są przez pracowników Polpharmy niezwykle szybko przyswajane.


Dzięki urządzeniom HoloLens nasi pracownicy mogą jeszcze przed rozpoczęciem pracy, odbyć wirtualne szkolenie ucząc się niezbędnych zachowań i procedur podczas przestrajania maszyn. Z kolei podczas codziennej pracy na bieżąco mogą mieć dostęp do całej dokumentacji, a jeżeli sprawa wymaga konsultacji, na żywo, bez oczekiwania mogą omówić każdy przypadek z centrum eksperckim. Dzięki temu ograniczona zostaje liczba osób wchodzących do stref czystych, możemy działać szybciej i rozwiązywać problemy zawsze „dobrze za pierwszym razem” – mówi Dariusz Trawiński, Starszy Kierownik Działu Utrzymania Ruchu w Polpharmie.


W zakładzie Polfy Warszawa, należącej do Grupy Polpharma, pracownicy wykorzystują rozwiązania IoT i angażują algorytmy sztucznej inteligencji do monitorowania kluczowych parametrów technologicznych. Technologia Blokchain znalazła zastosowanie podczas cyfryzacji procesów związanych z nadzorem nad ekspozycją pracowników na czynniki szkodliwe i mutagenne.

Dziś mamy zupełnie nowe możliwości dzięki temu, co oferuje nam IoT. Jako przykład może służyć nam automatyczne zbieranie danych za pomocą specjalnych sensorów zamontowanych w krytycznych punktach linii produkcyjnych. Dane te są gromadzone i przetwarzane w chmurze. To dzięki niej mamy do nich natychmiastowy dostęp. Dane są wyświetlane w formie profilowanych, czytelnych raportów, nie musimy więc czekać na ich analizę, a także możemy je zapobiegawczo obserwować, czy proces odbywa się prawidłowo” – mówi Krzysztof Raczyński, Prezes Zarządu, Polfa Warszawa.


Polpharma wprowadziła również koncepcję Laboratorium Przyszłości. Do badań laboratoryjnych i rozwoju leków wykorzystano platformę Azure IoT. Jest to jedno z pierwszych rozwiązań IoT wykorzystywanych w przemyśle farmaceutycznym, pozwalające firmom produkującym leki wyprzedzić konkurencję nawet o kilka lat. Microsoft Azure IoT Hub wykorzystany został do monitorowania temperatury lodówek laboratoryjnych, a Power BI do raportowania. Narzędzia Microsoft wykorzystano również do standaryzacji danych oraz analityki predykcyjnej.

Dzięki integracji obu rozwiązań, tj. Internetu Rzeczy (IoT) i Algorytmów Uczenia Maszynowego uzyskujemy znacznie więcej możliwości i skracamy czas wdrażania nowych, innowacyjnych rozwiązań. Możliwości zastosowania tych technologii jest znacznie więcej. Będziemy się rozwijać w kierunku poprawy efektywności energetycznej czy redukcji śladu węglowego – mówi Krystian Bień, Starszy IT Biznes Partner w Polpharmie.


Jednym z czynników wyróżniających Polpharmę w kontekście transformacji cyfrowej, jest jej zaplanowana długoterminowo realizacja. Zmiany nie mają charakteru incydentalnego, ale są wprowadzane w długoterminową perspektywę. Za wkomponowanie technologii w strategię giganta farmaceutycznego odpowiada CEO Polpharmy, który wspiera rozwój i zmiany cyfrowe. Za ich promocję, wprowadzanie do biznesu oraz edukację w firmie odpowiada zespół Polpharma Digital Community, a za wdrożenie dział IT, który podpowiada i rekomenduje pracownikom odpowiednie narzędzia.

Źródło: www.microsoft.com/pl-pl/

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top