Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) w zakładach produkcyjnych na całym świecie w ubiegłym roku zainstalowanych było 2,7 mln robotów przemysłowych, czyli o 12 proc. więcej niż rok wcześniej. Prym wiodą Chiny, Japonia oraz USA. Natomiast na starym kontynencie liderem okazały się Niemcy, Włochy oraz Francja. Co ciekawe, Polska znalazła się na 14 pozycji.


{loadpostion Wiadomosci_Dzial}
 
Końcówka 2020 roku może doprowadzić do przyspieszenia procesu robotyzacji przemysłu. Zapotrzebowanie na rozwiązania wdrażające proces automatyzacji w Polsce może w ciągu najbliższych 12 miesięcy wzrosnąć nawet o 25-30 proc. Głównym czynnikiem będzie optymalizacja kosztów produkcji w obliczu niepewności gospodarczej spowodowanej pandemią COVID-19, jak wynika z analizy firmy Next IoT, zajmującej się technologią internetu rzeczy (IoT).

7 na 10 z polskich firm jest zdecydowana na automatyzację procesów produkcyjnych wraz z wykorzystaniem rozwiązań bazujących na technologii internetu rzeczy (IoT). – mówi Mateusz Starański z Next IoT. Jednak chęć wdrożenia nie idzie w tym przypadku w parze z gotowością. Albowiem otrzymujemy od naszych klientów sygnały, że przygotowanie do uruchomienia pierwszych robotów przemysłowych mogą osiągnąć najwcześniej za rok.


Potwierdzają to badania „Barometru Polskiego Rynku Pracy” przeprowadzone przez firmę Personnel Service, z których wynika, że tylko co czwarty przedsiębiorca czuje, iż jego organizacja jest przygotowana do wdrożenia nowoczesnych technologii automatyzacji produkcji. Co ciekawe, z szacunków ekspertów ds. internetu rzeczy w przemyśle z firmy Next IoT, wynika, że polskie przedsiębiorstwa mogą dzięki zautomatyzowaniu procesów produkcyjnych podnieść swoją efektywność biznesową o 10-15 proc.

Automatyzowanie procesów produkcji w dobie pandemii COVID-19 może zakończyć się brakiem zwiększenia lub wręcz redukcją etatów. Badacze z Oxford Economic wskazują, że w pierwszym roku od zainstalowania maszyny zatrudnienie zmniejsza się statystycznie o 1,3 pracownika. Obecna sytuacja będzie dla wielu firm sygnałem do działania w kwestii implementacji rozwiązań z dziedziny robotyzacji i automatyzacji. Wbrew pozorom wielu managerów nie utożsamia faktu implementacji tego typu technologii z koniecznością radykalnej redukcji zatrudnienia. Zdaniem większości automatyzacja produkcji wiąże się także ze stworzeniem nowych ról i obowiązków dla pracowników.
Polskie firmy dostrzegają, że warto rozpocząć już dziś przygotowania do wdrożenia procesów automatyzacyjnych. Oznacza to dla nich oszczędność czasu, pieniędzy oraz zwiększenie efektywności biznesowej w ciągu najbliższych lat. W następnej dekadzie nie będziemy rozmawiać i myśleć o modelu człowiek kontra robotyzacja, lecz człowiek i wsparcie ze strony inteligentnych urządzeń. – mówi Mateusz Starański.


Źródło: Next IoT

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top