loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

RAPORT CRM, przygotowywany przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

Wpływ trendu mobilnego i chmury na systemy ERP

Mobilność i elastyczność rozumiane jako takie dostosowywanie ERP-a, aby w poczuciu jego użytkownika posiadał jak najwięcej ustandaryzowanych funkcjonalności oraz rodził jak najmniej pytań i wątpliwości. Obserwujemy dość wyraźny trend na skupianiu uwagi na tych funkcjonalnościach, które są niejako poza tym tradycyjnie pojmowanym standardem. Często takie rozwiązania jak np. akceptacja faktur kosztowych, mobilny sprzedawca, czy CRM mogą stać się impulsem, którego następstwem jest wybór kompleksowego systemu IT.


O zakupie określonego rozwiązania decyduje również potencjalnie szybki zwrot z takiej inwestycji – wyrażony zarówno ekonomicznie jak i organizacyjnie. W średnich polskich przedsiębiorstwach wyraźne jest oczekiwanie ustandaryzowanych rozwiązań, gdzie koszt czasowy wdrożenia i uruchomienia jest ograniczony do niezbędnego minimum. Spora presja na osiągnięcie możliwie najszybszych efektów sprawia, że myślenie o pozyskaniu systemu ERP niejako towarzyszy analizom tych najbardziej doraźnych potrzeb. To wszystko powoduje, że klienci sektora MSP są ogromnie wymagający w kontekście oczekiwań zwrotu z inwestycji. Każda wydana złotówka musi bardzo szybko procentować.

Wdrożenia w takich firmach wymagają więc nieco innej metodyki, odmiennego rodzaju modyfikacji oraz rozumienia większej elastyczności takich podmiotów w dostosowywaniu się do realiów rynkowych. Dostawcy systemów ERP muszą obecnie oferować również oprogramowanie, którego część „core’owa” będzie elastyczna, w znaczeniu otwarta na rozbudowę. Nie mniej ważne, szczególnie w przeddzień wyjścia z okresu słabszej koniunktury i szybkiego zdobywania rynku, jest kierowanie aktywności firmy „na zewnątrz”, czemu powinna towarzyszyć możliwość reagowania szybko i przy możliwie pełnej wiedzy.

Tu pojawia się kwestia mobilności w ramach systemu, który nie może już być „przywiązany” do biurka pracownika, ale równocześnie ma oferować taki dostęp do danych jakby funkcjonował stacjonarnie. Nie chodzi tu jednak o konieczność przenoszenia w globalną sieć wszystkich funkcjonalność, a jedynie tych, które są istotne informacyjnie. Dzięki temu zyskujemy lekkość systemu nie ograniczonego kwestiami technicznymi – łączem, jakością dostępu do internetu czy koniecznością przeprowadzania skomplikowanych operacji na bazie danych.

W sukurs przychodzi tu również technologia chmurowa, zyskująca coraz większe zaufanie i popularność, jednak często rozumiana w wymiarze chmur lokalnych, czyli z określoną lokalizacją. Dotyczy to oczywiście określonych obszarów systemu – rozwiązania produkcyjne rzadko są rozpatrywane w kontekście technologii chmurowych, inne zyskują wiele dzięki takiemu otwarciu. Niewątpliwie rozwiązania mobilne oraz chmurowe uzupełniają się z ogromnymi korzyściami dla użytkowników.

To zjawisko może mieć znaczący wpływ na najbliższy rozwój tego rodzaju oprogramowania. W efekcie nasi klienci zyskają system ERP wzbogacony o liczne rozwiązania uzupełniające, działające w technologii mobilnej, zapewniające lekkość, wygodę, pełny dostęp do informacji, ale jednocześnie posiadającego zaplecze klasycznego rozwiązania ERP.

Źródło: www.bpsc.com.pl
Autor: Andrzej Morawski - Wiceprezes Zarządu BPSC S.A.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top