Jak się wyplątać z informatycznego spaghetti?

bpscIntegracja wielu systemów informatycznych działających w strukturach jednej firmy pozwala uniknąć chaosu informacyjnego i zmniejszyć ilość pracy. W sytuacji gdy firma korzysta z kilku różnych rozwiązań, często dochodzi do zjawiska tzw. spaghetti informatycznego. Jak się z niego wyplątać lub też co zrobić by do niego nie doprowadzić?


Systemy informatyczne mają to do siebie, że rosną wraz z rozwojem firmy i zwiększającymi się potrzebami w zakresie nowych rozwiązań, wspierających dany obszar. Gąszcz połączeń może jednak skutkować utratą kontroli nad przepływem procesów, zachodzących w firmie. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być decyzja o inwestycji w platformę integracyjną, czyli środowisko umożliwiające przepływ danych pomiędzy programami bez konieczności modelowania i ustalania protokołów pomiędzy nimi. Jeśli jednak firma planuje wdrożenie kilku programów, zamiast łączenia ich potem platformą warto rozważyć implementację systemu ERP. Niezaprzeczalną zaletą tych rozwiązań jest bardzo szeroki zakres funkcjonalny, który obejmuje zdecydowaną większość obszarów, do których wsparcia wykorzystywane są w firmach programy informatyczne, a więc m.in. finanse i kadry, magazyn, logistykę, transport, czy też dystrybucję.

ERP jako informatyczne spoiwo

ERP to system, który spaja wszystkie obszary działalności firmy i jest z założenia wewnętrznie zintegrowany. Jego moduły są wprawdzie funkcjonalnie różnorodne, jednak wszystkie one przenikają się ze sobą i działają na jednej bazie. Funkcjonalność, którą dostarcza klientom Impuls EVO pokrywa zwykle 100 procent zapotrzebowania informatycznego każdego przedsiębiorstwa. W przedsiębiorstwach wyspecjalizowanych, BPSC, operator systemu Impuls EVO, często realizuje indywidualne rozwiązania na zamówienie, które uzupełniają standardową funkcjonalność systemu.

Integracja wewnątrzfirmowa

Systemy ERP są rozwiązaniami zintegrowanymi, umożliwiającymi podpięcie pod nich także rozwiązań zewnętrznych. W Impulsie EVO z integracją wewnątrz firmy możemy mieć do czynienia w dwóch przypadkach - w sytuacji gdy system został wdrożony albo jest w trakcie wdrożenia, ale w firmie nadal wykorzystywane są specjalistyczne programy, z których działania klient nie chce zrezygnować. Są to zwykle narzędzia obsługujące bardzo ograniczoną i wąską dziedzinę, a klienci są do nich przyzwyczajeni, czyli np. programy bilingowe, czy też portale B2B i B2C. Integracja tych rozwiązań z systemem ERP sprawia, że zarządzanie wszystkimi procesami w firmie odbywać się będzie bardziej kompleksowo.

Sytuacją, która wymaga integracji systemu wewnątrz firmy jest także moment przejściowy, a więc okres, w którym realizowane jest wdrożenia systemu ERP. Implementacja systemu przebiega wówczas najczęściej stopniowo, dzięki czemu zachowuje się ciągłość procesów, np. sprzedaży. W praktyce wygląda to tak, że dany system uruchamiany jest w pierwszej kolejności w części oddziałów, które wówczas funkcjonują już zgodnie z docelową formą funkcjonowania przedsiębiorstwa. W innych miejscach z kolei wykorzystywane jest nadal stare oprogramowanie, które jednak stale dostarcza dane do systemu ERP. Mamy wówczas do czynienia z integracją tymczasową, która pozwala na płynną migrację danych i zastąpienie starego systemu Impulsem EVO.

Przesył danych pomiędzy firmami

Z integracją systemów mamy do czynienia nie tylko wewnątrz danej organizacji, występuje ona często także w przypadku dwóch lub więcej firm. Istotą między firmowej integracji jest wybór sposobu przesyłu danych pomiędzy systemami funkcjonującymi w obu podmiotach. W przypadku firm współpracujących z BPSC, dane transportowane są zwykle poprzez portal B2B, będący częścią systemu Impuls EVO. Innym sposobem na integrację pomiędzy systemami należącymi do różnych firm jest przepływ informacji przez moduły EDI. Moduł ten zapewnia automatyczną obsługę, pośrednicząc w „pakowaniu” informacji w komunikaty o określonej strukturze. W takim modelu przepływu informacji bardzo istotną rolę pełni operator, który gwarantuje warstwę transportową procesu, a więc przekazuje dane i określa format transportu. Przepływ danych może się odbywać także bez pośrednictwa operatora, co wymaga ustalenia indywidualnie przez firmy wszystkich szczegółów komunikacji. Dobra integracja w systemach ERP, zarówno ta odbywająca się wewnątrz firmy, jak i ta pomiędzy dwoma podmiotami, to taka, która przebiega płynnie i sprawnie i jest niezauważalna dla użytkowników, pomimo toczących się prac wdrożeniowych.

Autor: Rafał Tyrala - Kierownik Projektu
Źródło: www.bpsc.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top