24 | edycja RAPORTU ERP obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności. |
Co zyska start-up dzięki systemom ERP?
- Szczegóły
- Kategoria: ERP
Mianem start-upu określamy tymczasową organizację lub młode, prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo, które stoi u progu wyzwań i nowych możliwości. Wśród jego najważniejszych celów – zwłaszcza na początku drogi – jest zbudowanie przewagi konkurencyjnej i ustabilizowanie sytuacji finansowej. Pomóc w tym mogą oczywiście nowoczesne technologie, które usprawniają szereg wewnętrznych procesów, zapewniając efektywny rozwój. Na czele tych rozwiązań są systemy ERP, które uzupełniają zarówno działalność początkujących przedsiębiorców, jak i doświadczonych, doskonale prosperujących organizacji.
Z jakimi wyzwaniami mierzy się start-up?
Dane wskazują, że 90% początkujących start-upów przedwcześnie upada. Aż 10% z nich robi to już po pierwszym roku od założenia. Ten brak sukcesu wynika z faktu, że wiele młodych organizacji nie tworzy odpowiedniego harmonogramu rozwoju, nie buduje planu awaryjnego i nie śledzi rynku oraz działań konkurencji. W obliczu wyzwań początkującego biznesu ważne bowiem jest, aby:
- Reagować na trendy. Tak, aby start-up był innowacyjny, kreatywny, wnosił do branży coś nowego. Nierzadko sam pomysł jest już pierwszym krokiem do sukcesu. Powielanie schematów i bazowanie na pracy innych to nierzadko równia pochyła, która prowadzi do biznesowego upadku. Ważne jest więc, aby śledzić trendy, nadzorować rynek i śledzić popyt na rynku. CBinsights, (2021) wskazał, że nawet 42% przedsiębiorców nigdy tego nie robiła lub robiła to błędnie. Co więcej - nawet 14% start-upów upada właśnie z powodu nieuwzględnienia potrzeb klientów w zakresie produktów czy usług.
- Planować budżet. Czy wiesz, że nawet 29% młodych organizacji[2] upada z powodu problemów finansowych? Najczęściej winowajcą jest utrata płynności, która sprowadza na start-up lawinę długów. Połączenie planu budżetowego, który uwzględni wąskie gardła i konieczny plan awaryjny, to idealne uzupełnienie doświadczonego, kompetentnego zespołu.
- Analizowanie rynku i konkurencji. Ponownie – nawet 19% startupów upada tylko dlatego, że nie analizuje działań swojej konkurencji. Pamiętaj, że Twój biznes nie żyje w próżni, a konkurencja nieustannie szuka nowych rozwiązań - nie możesz więc zostawać w tyle.
- Umiejętne zarządzanie swoim zespołem. Nawet 23% start-upów wskazało, że źródłem ich niepowodzenia mogą być kwestie zespołowe. Najczęściej mowa tu o niesprawnym przekazywaniu informacji, co wymaga wdrożenia nowych, wewnętrznych procesów.
System ERP od Anegis - enterprise resource planning – jest systemem służącym do efektywnego planowania zasobów przedsiębiorstwa. Wykorzystuje się go do organizowania wielu obszarów danej organizacji, m.in. HR-u, zarządzania zasobami finansowymi czy planowania budżetu.
Tak stworzona nowa technologia i idąca za nią automatyzacja odpowiadają na potrzeby rynku. Wdrożenie tego rozwiązania to inwestycja w rozwój, eliminowanie błędów i zyskanie korzyści, takie jak:
- Możliwość sprawnego kontrolowania procesów wewnątrz przedsiębiorstwa
- Zdobywanie informacji, które następnie mogą pomóc w rozwoju organizacji
- Możliwość wnioskowania i analizowania danych, dzięki którym zmniejszysz ryzyko błędów
- Elastyczność, dzięki której dostosujesz moduły i funkcje do typu biznesu
- Sprawny przepływ informacji między różnymi obszarami w przedsiębiorstwie
- Harmonogram, dzięki któremu stworzysz dokładny plan rozwojowy
- Lepsza organizacja pracy
- Możliwość prewencji i stworzenia planu awaryjnego.