22 | edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności. |
Punktualny start systemu ERP w Fenice Poland
- Szczegóły
- Kategoria: ERP
Punktualny start systemu ERP w Fenice Poland
Zgodnie z harmonogramem opracowanym z partnerem wdrożeniowym, firmą IDS Scheer Polska - Fenice Poland uruchomiła system ERP firmy SAP. Tym samym wszystkie firmy należące w Polsce do grupy EDF (Electricité de France) pracują w standardzie korporacyjnym.
Fenice Poland to koncesjonowane przedsiębiorstwo, które wytwarza i dystrybuuje energię, ciepło, metan, wodę pitną, odprowadza ścieki, dostarcza gazy techniczne – można mu też zlecić utrzymanie w ruchu instalacji i urządzeń związanych z dostawą tych mediów. Standard korporacyjny systemu informatycznego pojawił się w Fenice Poland w samą porę, bo dotychczasowe rozwiązanie, z którego korzystała firma, z trudem nadążało za szybko rosnącymi potrzebami firmy. – Działamy w Polsce od 1999 r. – przez 8 lat nasze obroty wzrosły ponad 10-krotnie.
Utrzymanie tego tempa rozwoju, jak i pozycji lidera rynku energetycznych usług outsourcingowych wymagało profesjonalnego wparcia informatycznego – ocenia Marek Bernacki, dyrektor finansowy Fenice Poland. Wdrożono pięć modułów pakietu ERP SAP R/3 Enterprise: finanse, środki trwałe, controlling, sprzedaż i dystrybucję, gospodarkę materiałową. Implementacja objęła jednostki operacyjne firmy w: Bielsku-Białej, Tychach, Skoczowie, Krośnie, Wrocławiu i Rzeszowie. Zarząd Fenice Poland zyskał tym samym efektywniejszą komunikację wewnątrz firmową, a także rozbudowane narzędzia sprawozdawcze i kontrolingowe oraz informacyjne wsparcie logistyki.
- Główna trudność implementacji polegała na tym, że musieliśmy się dostosować do wszelkich niuansów systemu pracującego już w innych firmach grupy, a są to przedsiębiorstwa dużo większe od Fenice Poland. Głównym koordynatorem standardu jest Elektrociepłownia Kraków – to jej fachowcy administrują systemem. Na szczęście mogliśmy wykorzystać nasze doświadczenia z projektu w innej firmie grupy – Elektrociepłowni Gdańsk i one ułatwiły nam precyzyjne „wstrzelenie się” w standard grupy. Bardzo pomocni byli też przedstawiciele Fenice Poland – podsumowuje Andrzej Jańczuk, dyrektor konsultingu w IDS Scheer Polska.
Inwestując w system Fenice nie musiała ponosić dodatkowych nakładów finansowych na rozwiązania sprzętowe. Podobnie jak inne firmy grupy będzie korzystała w modelu outsourcingu z zasobów koncernu EDF.
Źródło: www.ids-scheer.pl