loading...
RAPORT CRM
RAPORT ERP
RAPORT CRM, przygotowywany przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

oracle 120Klient na pierwszym miejscu, koncentracja na kliencie, strategia ukierunkowana na klienta: to hasła dobrze znane firmom działającym w modelach B2C, B2B, G2C, G2B lub w ich jakimkolwiek połączeniu. Organizacje te zdają sobie sprawę, że ostatecznym celem jest to, aby klient był zadowolony, mając nadzieję, że dzięki temu będzie również lojalny — przynajmniej przez pewien czas.

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Jest wiele powodów, dla których obsługa klienta powinna być kluczowym elementem strategii dyrektora ds. marketingu lub sprzedaży, ale najważniejszym z nich jest wyróżnienie się wśród innych graczy. Na globalnym rynku, gdzie produkty i usługi są coraz bardziej do siebie podobne, obsługa klienta staje się najważniejszym (a często jedynym) sposobem na zdobycie takiej przewagi. Należy zdać sobie sprawę z tego, że droga klienta nie składa się już z kilku etapów obsługiwanych przez oddzielne zespoły używające różnych narzędzi. Teraz jest to suma wszystkich doświadczeń klienta podczas interakcji z daną firmą lub marką.

Coraz więcej firm zdaje sobie też sprawę, że nie jest to tylko zadanie dla działu marketingu i sprzedaży, lecz także dla działu serwisu i handlu — wszystkie odgrywają bowiem istotną rolę w procesie obsługi klienta. Dobrą wiadomością jest to, że są już dostępne potrzebne do tego technologie. Każda firma, która stara się zapewnić klientom niezapomniane doświadczenia, musi wdrożyć inteligentne i zintegrowane rozwiązania obejmujące wszystkie procesy — od marketingu i sprzedaży do e-handlu i serwisu.

Nie ma wątpliwości, że istotnym elementem opracowania procesu obsługi klienta jest zrozumienie jego zachowań, co można w pełni osiągnąć tylko wtedy, gdy dane klienta są zbierane, analizowane i przechowywane w sposób wydajny. Decyzja o inwestycjach w najnowocześniejsze rozwiązania analityczne coraz częściej jest domeną dyrektora ds. marketingu. Ponieważ klienci generują dane wszędzie i przez cały czas, przedsiębiorstwa muszą wdrożyć nowe technologie do zarządzania danymi i analizowania ich, a najważniejszą z nich jest sztuczna inteligencja (AI).

Jakie znaczenie ma sztuczna inteligencja dla inicjatyw w dziedzinie obsługi klienta?

Zgodnie z badaniem opublikowanym w tym roku przez IDC odgrywa ona dość dużą rolę — 66% ankietowanych przedstawicieli europejskich przedsiębiorstw wskazało obsługę klienta jako główny powód inwestycji w AI, podczas gdy 65% stwierdziło, że chce inwestować w AI w celu usprawnienia marketingu. W związku z wciąż powszechnym niedoborem wewnętrznych kompetencji w tej dziedzinie w przedsiębiorstwach z Europy Środkowo-Wschodniej, wiele z nich nawiązuje współpracę z zewnętrznymi partnerami, którzy dostarczają narzędzia i usługi potrzebne do wdrożenia rozwiązań opartych na AI.

Oto pięć przypadków użycia sztucznej inteligencji, najczęściej stosowanych przez przedsiębiorstwa:
• Udoskonalenie narzędzi udostępnianych klientom, aby samoobsługa była szybsza, tańsza i łatwiejsza. • Personalizacja treści dla poszczególnych klientów, aby podczas wyszukiwania szybciej uzyskiwali interesujące ich wyniki. • Zwiększenie produktywności pracowników działu obsługi dzięki dostarczaniu im wszelkich potrzebnych informacji oraz sugerowanych rozwiązań. • Wspieranie interakcji z klientami za pomocą sugestii opartych na danych, pomagających określać trendy i potencjalne wyniki. • Oszczędzanie czasu i zasobów w przedsiębiorstwie dzięki automatyzacji zadań i procesów.


Warto również pamiętać o tym, że są dwie strony procesu obsługi klienta: obsługa, którą zapewnia przedsiębiorstwo, i obsługa, której doświadcza klient. Nawet mając do dyspozycji najnowsze technologie i duże ilości danych, firmy nie mogą w pełni kontrolować obu z nich. Jednak realizując inteligentną strategię obsługi klienta, mogą przynajmniej mieć pewność, że zrobiły wszystko, co w ich mocy.

Do kluczowych aspektów inteligentnej obsługi klienta należą:
• Zapewnianie klientowi doskonałej obsługi, która przekracza jego oczekiwania i buduje lojalność. • Wdrożenie wysokiej jakości technologii takich jak AI, Internet Rzeczy, chatboty i technologie analityczne w celu poprawy obsługi klienta za pomocą nowych kanałów, urządzeń i sposobów interakcji. • Uproszczenie działalności w celu przyspieszenia transformacji biznesowej.


A co najważniejsze, dyrektor ds. marketingu nie powinien być jedyną osobą odpowiedzialną za obsługę klienta. Dyrektorzy ds. marketingu i podległe im zespoły powinny bez wahania korzystać z pomocy z zewnątrz, a sprzedawcy, serwis, twórcy produktów, specjaliści ds. obsługi klienta oraz informatycy muszą blisko współpracować z analitykami danych. Taka synergia na pewno pomoże przedsiębiorstwu osiągnąć cel, jakim jest zapewnienie klientom doskonałej obsługi.

Autor: Andrés Garcia-Arroyo, wiceprezes ds. aplikacji w Oracle na region Europy Środkowo-Wschodniej, WNP i Izraela
Źródło: www.oracle.com/pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top