W związku z niezwykle szybkim rozwojem technologii informatycznych dla przedsiębiorstw, takich jak kontenery linuksowe, platforma Kubernetes, sztuczna inteligencja, blockchain, pojawia się zapotrzebowanie na wspólną platformę, na której można uruchamiać systemy różnego typu i różnej wielkości, od centrów przetwarzania danych po środowiska obejmujące wiele chmur publicznych. Platforma ta powinna umożliwić firmie wykonanie każdego zadania i udostępnienie każdej aplikacji w dowolnym miejscu. Właśnie do takiej roli przygotowano udostępniony niedawno system Red Hat Enterprise Linux 8 Beta, będący nową generacją najbardziej uznanej platformy linuksowej dla przedsiębiorstw na świecie.

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Nowo wprowadzona technologia może obsługiwać zarówno starsze, jak i nowsze środowiska informatyczne używane w przedsiębiorstwach, pomagając w przejściu przez cyfrową transformację biznesu opartą na chmurze hybrydowej. Red Hat Enterprise Linux 8 Beta umożliwia korzystanie z takich innowacyjnych rozwiązań, jak kontenery Linuksa i platforma Kubernetes. Rozwiązanie pomaga również działom informatycznym optymalizować dotychczas używane technologie w sposób przynoszący większą wartość dodaną, łącząc zapotrzebowanie na innowacje ze stabilnością i wydajnością.

Od czasu, kiedy przed czteroma laty platforma Red Hat Enterprise Linux 7 zmieniła definicję systemu operacyjnego, w świecie IT wiele się zmieniło – rozwiązania znacząco ewoluowały, a wraz z nimi również Red Hat Enterprise Linux. Najnowsza wersja RHEL 8 Beta po raz kolejny podnosi poprzeczkę systemom operacyjnym, zwłaszcza pod względem wspierania innowacji informatycznych. Dzięki wprowadzeniu setek udoskonaleń oraz dziesiątek nowych funkcji, w tym kilku kluczowych, możliwe jest płynne przejście przedsiębiorstw przez cyfrową transformację biznesu i migrację do chmury hybrydowej bez zakłócania pracy używanych dotychczas produkcyjnych systemów informatycznych.

Red Hat Enterprise Linux 8 Beta wprowadza koncepcję strumieni aplikacji (Application Streams), która umożliwia udostępnianie pakietów w przestrzeni użytkownika w sposób prostszy i bardziej elastyczny. Komponenty przestrzeni użytkownika można teraz aktualizować szybciej niż pakiety podstawowego systemu operacyjnego, nie czekając na jego następną wersję główną. Za pośrednictwem strumienia aplikacji można również udostępniać do instalacji wiele wersji tego samego pakietu, różniących się np. pod względem języka lub bazy danych. Zapewnia to większą elastyczność i ułatwia dostosowywanie systemu Red Hat Enterprise Linux do wymagań użytkownika bez wpływu na stabilność platformy lub konkretnych wdrożeń.

Oprócz udoskonalonej architektury rdzeniowej platforma Red Hat Enterprise Linux 8 Beta zapewnia również następujące rozszerzenia.

1. Funkcje sieciowe

Red Hat Enterprise Linux 8 Beta obsługuje wydajniejsze technologie sieciowe Linuksa dostępne w kontenerach za pośrednictwem sieci IPVLAN. Łączy kontenery zagnieżdżone w maszynach wirtualnych z hostami sieciowymi w sposób, który praktycznie nie wpływa na przepustowość i opóźnienia. Na platformie tej dostępny jest również nowy stos TCP/IP z funkcją Bandwidth and Round-trip Propagation Time (BBR) Congestion Control, który zwiększa wydajność, minimalizuje opóźnienia i zmniejsza stratę pakietów związanych z wykorzystaniem internetu i związanych z nim usług, takich jak strumieniowa transmisja wideo lub pamięć masowa udostępniana w hostingu.

2. Bezpieczeństwo

Podobnie jak wszystkie wcześniejsze wersje, Red Hat Enterprise Linux 8 Beta ma wzmocniony kod, a jego użytkownicy otrzymują poprawki bezpieczeństwa i mogą korzystać ze specjalistycznej wiedzy firmy Red Hat w zakresie ogólnego bezpieczeństwa oprogramowania. Rozwiązanie ma stanowić najbezpieczniejszą platformę systemową w chmurze hybrydowej.

Red Hat Enterprise Linux 8 Beta obsługuje standardy OpenSSL 1.1.1 i TLS 1.3, dzięki czemu aplikacje serwerowe na tej platformie mogą wykorzystywać najnowsze standardy ochrony kryptograficznej danych klienta. Stosowane w całym systemie reguły szyfrowania ułatwiają sprawdzanie, czy metody szyfrowania są zgodne z wymaganiami, za pomocą jednej podpowiedzi, bez konieczności modyfikowania i dostrajania poszczególnych aplikacji.

3. Kontenery linuksowe

Już wprowadzając obsługę kontenerów linuksowych dla przedsiębiorstw na platformie Red Hat Enterprise Linux 7, Red Hat wyznaczył nowy standard w branży. Dziś kontenery linuksowe stały się ważnym komponentem cyfrowej transformacji, ponieważ umożliwiają tworzenie bardziej mobilnych i elastycznych aplikacji dla przedsiębiorstw. Red Hat rozwija i udoskonala te funkcje na platformie Red Hat Enterprise Linux 8 Beta.

Niewielki zestaw narzędzi kontenerowych oparty na otwartych standardach został teraz włączony w platformę Red Hat Enterprise Linux 8 i jest przez nią w pełni obsługiwany. Narzędzia Buildah, Podman i Skopeo, służące odpowiednio do budowania, uruchamiania i udostępniania / wyszukiwania kontenerów, zostały utworzone z myślą o bezpieczeństwie systemów informatycznych przedsiębiorstw. Są to narzędzia rozproszone, które nie wymagają użycia demonów. Pomagają programistom w szybszym i bardziej efektywnym wyszukiwaniu, uruchamianiu, budowaniu i udostępnianiu aplikacji kontenerowych.

4. Zarządzanie systemami

Systemy Linux są coraz częściej wdrażane w centrach przetwarzania danych. Wiąże się z tym konieczność zarządzania złożonymi systemami lub wykonywania trudnych zadań, które wymagają wyjścia poza strefę komfortu zarówno od kierownictwa firmy, jak i administratorów środowisk informatycznych. Na platformie Red Hat Enterprise Linux 8 Beta dostępnych jest wiele udogodnień, takich jak jeden spójny panel umożliwiający kontrolę użytkowników czy konsola Red Hat Enterprise Linux Web Console, które ułatwiają pracę administratorom systemów o różnym poziomie doświadczenia. Za pomocą uproszczonego interfejsu można łatwiej zarządzać, zarówno lokalnie, jak i zdalnie, serwerami Red Hat Enterprise Linux, włącznie z maszynami wirtualnymi.

Narzędzie Composer ułatwia zarówno nowym, jak i doświadczonym użytkownikom platformy Red Hat Enterprise Linux tworzenie i wdrażanie niestandardowych obrazów na wszystkich obszarach chmury hybrydowej, od środowisk fizycznych i zwirtualizowanych po instancje chmur prywatnych i publicznych. Przejrzysty interfejs graficzny upraszcza dostęp do pakietów i łączenie wdrażanych obrazów. Oznacza to, że użytkownicy mogą szybciej tworzyć obrazy oparte na platformie Red Hat Enterprise Linux, od najprostszych po zoptymalizowane pod kątem konkretnych wymagań, dla różnych modeli wdrażania, włącznie z maszynami wirtualnymi i środowiskami chmurowymi.

Yum 4, nowa wersja menedżera pakietów Yum dostępnego na platformie Red Hat Enterprise Linux, przyspiesza pracę systemu, zmniejsza liczbę instalowanych elementów zależnych i zapewnia większy wybór wersji pakietowych dostosowanych do konkretnych zadań.

5. Systemy plików i pamięć masowa

Jedną z nowości na platformie Red Hat Enterprise Linux 8 Beta jest Stratis ― system plików umożliwiający zarządzanie dużymi ilościami złożonych danych. Eliminuje on komplikacje związane z zarządzaniem danymi za pomocą interfejsu API. Administratorzy systemów nie muszą rozumieć wszystkich niuansów, aby korzystać z dostępnych funkcji. System plików jest szybszy i bardziej wydajny.

Funkcja File System Snapshots przyspiesza realizację takich zadań na poziomie plików, jak klonowanie maszyn wirtualnych, a równocześnie zapewnia oszczędność miejsca, ponieważ wykorzystuje dodatkową pamięć masową tylko w przypadku zmiany danych. Technologia LUKSv2 szyfruje dane na dysku, podczas gdy NBDE (Network-Bound Disk Encryption) upraszcza dostęp do zaszyfrowanych informacji i zwiększa ich bezpieczeństwo.

6. Przetestować przyszłość

Każdy możne przekonać się osobiście o tym, że Red Hat Enterprise Linux 8 Beta to przyszłość technologii informatycznych. Klienci, jak i subskrybenci Red Hat mogą samodzielnie przetestować platformę Red Hat Enterprise Linux 8 Beta i sprawdzić, jak można wdrażać aplikacje w sposób bardziej elastyczny, bezpieczny i kontrolowany. Programiści mogą również skorzystać z rozwiązania Red Hat Developer Program, które pozwoli im lepiej zapoznać się z nową wersją platformy linuksowej dla przedsiębiorstw.

Autor: Stefanie Chiras, Vice President and General Manager, RHEL Business Unit, Red Hat

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top