Zarówno nad Polską, jak i nad całym światem chmura staje się coraz większa. I wzrost ten cieszy, gdyż łączy się z nim wiele ułatwień dla biznesu. Chodzi bowiem o chmurę obliczeniową, która znacznie ułatwia cyfryzację przedsiębiorstw. Wartość polskiego rynku w 2018 roku szacowana była na ponad miliard złotych i rosła w tempie 23 proc. rok do roku. Usługi chmurowe odpowiadały za 7,1 proc. wartości rynku usług IT. Jego rozmiary stale się zwiększają, a średnia roczna skumulowana stopa wzrostu w okresie 2014–2018 osiągnęła 22 proc. Utrzymując to tempo, wartość polskiej chmury powinna przekroczyć 2 mld zł już na początku 2022 roku, by w kolejnych czterech latach przebić poziom 5 mld zł.

 REKLAMA 
 ifs 380 380 styczen 2019 
 
Chmura wzrostów

Nie dziwi więc fakt, że o prymat w usługach chmurowych starają się najwięksi światowi gracze. Wśród nich Microsoft ze swoją platformą Azure. W pierwszym kwartale 2019 r. dywizja cloud przyniosła całej firmie przychody na poziomie 11,4 mld USD, notując znaczny wzrost. W jakim tempie się on odbywa? Wg raportu RightScale 2019 State of the Cloud Report przychody Microsoft w tym obszarze zwiększyły się o 76 proc. w skali roku. Te liczby mówią same za siebie.

Główny produkt chmurowy, czyli właśnie platforma Azure, urosła w tym czasie o 64 proc. w stosunku rok do roku, a w skali kwartalnej było to nawet 73 proc. Biorąc dodatkowo pod uwagę, że już ponad 95 proc. firm z listy Fortune 500 korzysta z platformy Azure, nie dziwi, że analitycy spodziewają się, iż Microsoft wkrótce obejmie większość rynku usług chmurowych dla przedsiębiorstw.

Narastająca migracja

W Polsce infrastruktura Microsoft Azure cieszy się największym zainteresowaniem pod różnorodne systemy ERP i finansowo-księgowe – i to nie tylko wśród firm z branży finansowej. To zresztą zauważalny trend światowy. Według Panorama Consulting Solutions Research Report, w 2013 roku 85 proc. firm wybrało systemy ERP, bazujące na serwerach lokalnych. Rok później już tylko 56 proc. organizacji zdecydowało się na lokalne serwery. Odnotowano też duży wzrost zakupów oprogramowania w oparciu o model cloud. Udział skoczył z 4 do 33 proc. Większe zainteresowanie systemami ERP w chmurze wiąże się z coraz szerszą i atrakcyjniejszą ofertą dostępną na rynku, której znaczącym elementem jest właśnie Microsoft Azure.

A wszystkie te tendencje upowszechniania się chmury będą się z pewnością pogłębiać. Choćby dzięki temu, że Microsoft ogłosił właśnie kompleksowy plan inwestycyjny o wartości 1 miliarda dolarów w transformację cyfrową w Polsce. Jego fundamentem jest otwarcie nowego regionu data center Microsoft właśnie w naszym kraju, w ramach globalnej infrastruktury chmury obliczeniowej, który ma zapewnić krajowemu ekosystemowi startupów, przedsiębiorców, firm i instytucji publicznych dostęp do bezpiecznych usług chmury obliczeniowej klasy enterprise. Inwestycja ta realizowana będzie w ciągu najbliższych 7 lat. Jak łatwo się domyślić, otwiera ona drogę do pełnego wykorzystania potencjału chmury obliczeniowej lokalnym firmom, startupom i instytucjom publicznym.

Własny kawałek tortu

Ta garść danych wystarczy, aby zorientować się, jaki potencjał drzemie w rozwiązaniach cloud computingu. To także wyraźny sygnał dla firm IT, aby zawalczyć także o swój „kawałek chmurowego tortu”. Zwłaszcza, że dostawcy rozwiązań z obszaru cloud computingu mają wiele do zaoferowania potencjalnym partnerom biznesowym.

Na przykład Microsoft oferuje cały szereg benefitów, który można podzielić na trzy kategorie: wiedzę, wsparcie sprzedażowe i marketingowe oraz program motywacyjny. W ramach tego pierwszego bloku firma oferuje szkolenia techniczne oraz udział w społeczności partnerskiej. W ramach drugiego, partner Microsoft może liczyć na wsparcie w całym procesie komunikacji z klientem, zarówno na etapie pozyskiwania, pre-sales, jak i sprzedaży. Program motywacyjny to zaś szereg incentives dla wdrożeń w modelu CSP, a nawet fundusze na działania POC oraz wdrożenia. Wszystko to sprawia, że firma podejmująca współpracę z Microsoft wchodzi na ścieżkę, którą systematyczne podążanie pozwoli rozwinąć biznes i osiągnąć wymierne zyski wraz z rozwojem i adaptacją technologii, stanowiącej dziś przyszłość branży IT.

O zaletach Azure, tym jak chmura Microsoft sprawdza się jako infrastruktura pod dowolny system ERP i dlaczego warto zostać partnerem Microsoft – więcej na ten temat dowiesz się na https://erpnaazure.pl/eoa . Nie zwlekaj, już dziś zacznij zarabiać z Azure.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top