itintegro logo2015Decyzja o aktualizacji bądź wdrożeniu nowej wersji systemu ERP ma strategiczne znaczenie dla przedsiębiorstw. Odkładanie jej może przynieść fatalne konsekwencje, wpływając na obniżenie produktywności pracowników i wydajności procesów. W artykule przedstawiliśmy 5 kluczowych sygnałów, które zapowiadają zbliżające się problemy.

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
5 sygnałów sugerujących, że to najwyższa pora na upgrade systemu ERP

Tempo rozwoju technologii, ilość nowych rozwiązań informatycznych oraz coraz bardziej wymagający klienci często wpływają na decyzje o przeprowadzeniu aktualizacji oprogramowania ERP.

Rozwiązania, które były „nowinkami” kilka lat temu, dzisiaj nie odgrywają swojej roli. Nie wykorzystują potencjału firmy na takim samym poziomie jak najnowsze systemy. Niedostosowane do współczesnych trendów i oczekiwań rynku wpływa na zahamowanie wzrostu organizacji.

By zyskać pewność, że oprogramowanie klasy ERP wspiera rozwój przedsiębiorstwa, warto zadbać o jego bieżące aktualizacje do najnowszych wersji.

1. Brak wersji mobilnej ERP

Współczesny biznes rozwija się w kierunku mobilności, a systemy ERP podążają za globalnym trendem SoLoMo, czyli Social, Local, Mobile, zapewniając możliwość swobodnego dostępu do baz danych w dowolnym czasie i lokalizacji. Możliwość kontroli zachodzących procesów to ogromny atut nie tylko dla kadry zarządzającej, ale także dla pracowników pracujących zdalnie lub przedstawicieli handlowych.

Obecne trendy przenoszą funkcjonalność ERP także na urządzenia przenośne, takie jak tablety i smartfony. Mobilna technologia ma dzisiaj charakter masowy. Telefony przestały służyć jedynie do wykonywania połączeń, czy wysyłania wiadomości tekstowych. Stały się narzędziem pracy zapewniającym ogromną wygodę i komfort użytkowania.

Ten kierunek rozwoju rozwinęli globalni liderzy, tacy jak Microsoft, który już w wersji Dynamics NAV 2016 wprowadził możliwość korzystania z aplikacji mobilnej, współpracującej z systemami Android, iOS i Windows. Użytkownicy zyskali dostęp do wszystkich danych, za pośrednictwem swojego smartfonu, korzystając z pełnej funkcjonalności oprogramowania Dynamics NAV, w znanym interfejsie widoku użytkownika.

2. Brak możliwości rozwoju systemu ERP

Rozwój przedsiębiorstw jest procesem naturalnym – wzrost liczby pracowników, sprzedaży, klientów. Coraz bardziej złożone procesy biznesowe powodują, że firma musi sięgać po nowe rozwiązania, bardziej rozbudowane możliwości, których często nie mogła przewidzieć w trakcie wyboru i wdrożenia systemu ERP.

Możliwość rozbudowy oprogramowania klasy ERP o nowe funkcjonalności, takie jak rozwiązania BI czy moduły branżowe i biznesowe, ma fundamentalne znaczenie dla przedsiębiorstw. Jeśli oprogramowanie takich szans nie daje, będzie skutecznie ograniczało dynamikę firmy.

Nowoczesne rozwiązania ERP, takie jak Microsoft Dynamics NAV, pozwalają na wdrożenie nowych funkcjonalności, gdy zajdzie taka potrzeba.

Warto jednak wspomnieć, że każdy upgrade systemu ERP to dostęp do szeregu nowych funkcji w standardzie. Microsoft Dynamics NAV, przy każdej kolejnej wersji oprogramowania, wprowadza rozwiązania usprawniające współpracę i komunikację, a także pogłębiające integrację z innymi narzędziami Microsoft, takimi jak aplikacje Dynamics 365, PowerApps, Microsoft Flow, Office 365 czy Power BI.

System staje się coraz lepiej dopasowany do potrzeb użytkownika, zapewniając mu wyższy komfort pracy, a dzięki wprowadzanym usprawnieniom pracownicy mogą szybciej i wydajniej wykonywać powierzone im zadania.

3. Brak wsparcia starszych wersji oprogramowania ERP

Dostawcy oraz producenci oprogramowania nie gwarantują bezterminowego wsparcia. Po kilku latach nowe rozwiązania często tworzone są z myślą wyłącznie o nowych wersjach, opartych o najnowszą technologię.

Obecnie popularny jest model corocznej aktualizacji systemu. Microsoft Dynamics NAV każdego roku wydaje nową wersję. Według ekspertów upgrade przeprowadzany co rok, wiąże się z niższymi kosztami niż inwestycja w aktualizację starej, kilkuletniej wersji.

4. Słaba integracja

Aby mieć pewność, że procesy realizowane w organizacji przebiegają płynnie, system ERP powinien być w pełni zintegrowany z innymi narzędziami wspierającymi pracę firmy. Jeśli pracownicy korzystają z różnych baz danych, które nie są ze sobą połączone, znacząco obniżają swoją produktywność, a tym samym wydajność działań firmy.

Warunkiem wzrostu przedsiębiorstw stała się integracja procesów biznesowych, dzięki której pracownicy zyskują dostęp do kluczowych informacji oraz możliwości wglądu w rzetelne dane, w dowolnym miejscu i czasie. Podejmują decyzje biznesowe, bazujące na sprawdzonych faktach. Zyskują możliwość bieżącego monitoringu sytuacji firmy, gwarantując wysoką wydajność oraz możliwość szybkiej reakcji na zachodzące zmiany.

Strategia Microsoft od wielu lat nakierowana jest na integrację rozwiązań biznesowych, tak by funkcjonalności wzajemnie się przenikały i uzupełniały. Każda kolejna wersja Microsoft Dynamics NAV jest kontynuacją panującego trendu. Dynamics NAV coraz silniej łączy możliwości systemu ERP z takimi rozwiązaniami jak Office 365, Power BI, Microsoft Azure, czy Dynamics 365.

5. Niezgodny z aktualnymi przepisami

Jak już wcześniej wspomniano, programiści, publikując nowe aktualizacje, w sposób naturalny przestają aktywnie wspierać starsze wersje. Oznacza to, że wraz ze zmianami przepisów i wejściem w życie nowych rozporządzeń, istnieje ryzyko niezgodności starszych wersji systemu.

Inwestując w upgrade systemu ERP, przedsiębiorcy zyskują pewność, że jest on w pełni dostosowany do aktualnych przepisów prawa.

Każdego roku wydawana jest Polska funkcjonalność dla Dynamics NAV. Jest to moduł certyfikowany przez Microsoft, który rozszerza podstawową wersję oprogramowania ERP, a jego celem jest dostosowanie go do lokalnych wymagań.

Moduł zawiera funkcje, które wymagane są przez polskie prawo, jak Nowa klasyfikacja środków trwałych, Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU), czy Sprawozdanie kwartalne GUS DNU-K.

Dodatkowo Polska funkcjonalność wyposażona jest w liczne funkcjonalności, które usprawniają bieżącą pracę użytkowników, na przykład w obszarze wystawiania faktur korygujących sprzedaż.

Upgrade systemu ERP powinien być stałym elementem strategii firm

Każdy biznes się zmienia. W naturalny sposób ewoluuje, dostosowując się do oczekiwań klientów, rynku, a także przepisów prawnych. Nie chcąc hamować rozwoju organizacji, należy zadbać o bieżące aktualizacje systemu do najnowszych wersji – zapewniając pracownikom dostęp do nowoczesnych, kompletnych narzędzi wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem.

Źródło: www.it.integro.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top