Nowe środowisko bazodanowe Teradaty

Kolosalne zmiany zachodzące na rynku oznaczają konieczność przejścia od pojedynczych hurtowni danych do środowisk tworzonych przez logiczne hurtownie danych obsługujące wiele systemów, technik analitycznych, języków programowania oraz różnorodne typy danych. Firma Teradata, dostawca platform analizy danych, aplikacji marketingowych oraz usług, przedstawiła zaawansowane środowisko bazodanowe Teradata Database 15, które stanowi odpowiedź na potrzebę tworzenia logicznych hurtowni danych.

 
Za sprawą środowiska Teradata Database 15 firma Teradata realizuje własną wizję płynnego rozwoju technologii zapewniających wysoką wydajność z perspektywy wszystkich użytkowników, - powiedział Scott Gnau, dyrektor Teradata Labs. Użytkownicy mogą teraz realizować równoległe zapytania analityczne sięgające wielu systemów jednocześnie, integrować i wykorzystywać dane w formacie JSON, tworzyć i uruchamiać kod różny od SQL bezpośrednio w bazie danych, a także korzystać z nowych rozwiązań analitycznych. Teradata Database 15 bazuje na stojącej u podstaw architektury Unified Data Architecture obietnicy zapewnienia użytkownikom możliwości wglądu we wszystkie dane, co otwiera drogę do nowych, potężnych raportów i zestawień. Spełnienie tej obietnicy staje się możliwe dzięki niezrównanej technologii firmy Teradata.
Środowisko bazodanowe Teradata Database 15 niesie za sobą zupełnie nowe możliwości pozwalające wzmocnić procesy analityczne w organizacji. Nowe oprogramowanie Teradata QueryGrid zapewnia możliwość wirtualnego przetwarzania danych w ramach oraz poza architekturą Teradata® Unified Data Architecture™, pozwalając na dostęp i przetwarzanie zapytań analitycznych na danych zgromadzonych w wielu systemach. Obsługa formatu JSON pozwala w bezpośredni sposób pozyskiwać i wykorzystywać dane z korzyścią dla procesów analitycznych oraz innowacyjności. Możliwość osadzenia i uruchomienia zdefiniowanych przez użytkowników zapytań opartych na SQL oraz innych językach w sposób równoległy, bezpośrednio w ramach bazy danych przekłada się na, niezbędną z perspektywy twórców aplikacji, większą elastyczność architektury. Teradata Database 15 to także usprawnienia w zakresie obsługi danych temporalnych, nowe możliwości reprezentacji informacji trójwymiarowych przy przetwarzaniu danych geoprzestrzennych, a także rozszerzone mechanizmy zarządzania obciążeniami i dostępnością.

JSON: Obsługa dynamicznych danych

Nowe środowisko bazodanowe Teradata pozwala bezpośrednio w hurtowni danych umieszczać dane w formacie Java Script Object Notation (JSON). Natywna obsługa języka JSON, który jest obecnie głównym językiem napędzającym Internet Rzeczy, globalny zbiór milionów połączonych przedmiotów zawierających sensory i wbudowane mikroprocesory, stanowi znaczący postęp dla rozwoju środowiska bazodanowego. Możliwość analizowania danych w postaci natywnych struktur JSON oznacza zwiększenie elastyczności organizacji w kontekście potrzeby sprawnego przetwarzania dynamicznych danych oraz udoskonalania modelu biznesowego w miarę napływania nowych danych. Obsługa danych pozyskiwanych w formacie JSON nie wymaga przeprojektowania bazy danych, ani zmian na poziomie tabel danych, co powoduje zmniejszenie niezbędnych nakładów pracy i oszczędności czasowe. Środowisko Teradata Database zapewnia dodatkową elastyczność dzięki jednoczesnej obsłudze modeli tworzenia struktur danych na etapie ich odczytu (schema-on-read) lub zapisu (schema-on-write) oferując zwinność oraz płynne gromadzenie i pobieranie danych z hurtowni. Za sprawą zaszytej głęboko w środowisku bazodanowym integracji ze strukturami JSON, możliwe jest łatwe wykorzystywanie możliwości Teradata Database w zakresie analizy danych zapisanych w formacie JSON.

Elastyczność na poziomie architektury: swoboda dla deweloperów

W miarę rozwoju technologii analitycznych, Teradata koncentruje się na wzmacnianiu narzędzi skierowanych do deweloperów i programistów, których oczekiwania są często różne od potrzeb użytkowników biznesowych. Specjaliści zaangażowani w rozwój aplikacji wykorzystują inny zestaw narzędzi, technik oraz języków programowania niż analitycy i programiści budujący kod SQL na potrzeby analityki biznesowej. Wprowadzone w środowisku Teradata Database 15 ulepszenia zapewniają deweloperom dostęp do szerszego zakresu zróżnicowanych danych i elastycznej architektury aplikacyjnej. Pozwalają na korzystanie z solidnego środowiska deweloperskiego bez konieczności zdobywania nowych umiejętności z zakresu programowania równoległego. Programiści mogą też dowolnie korzystać z szerokiego zestawu obsługiwanych języków skryptowych: Perl, Ruby, Python oraz R. Zarówno twórcy aplikacji, jak i programiści analitycznych zapytań SQL mogą rozwijać, osadzać oraz uruchamiać aplikacje bezpośrednio w ramach bazy danych, co oznacza możliwość wykorzystania charakterystycznych dla środowiska Teradata Database zalet wydajnościowych bez potrzeby wyodrębniania danych do osobnego serwera.

Koordynacja działania w skali organizacji

Ewolucja baz danych i środowisk analitycznych powoduje, że użytkownicy potrzebują możliwości tworzenia inteligentnych powiązań między poszczególnymi platformami analitycznymi. Środowisko bazodanowe Teradata Database 15, działając w ramach architektury Teradata Unified Data Architecture oraz poza nią, wspiera dwukierunkowe przepływy danych i przetwarzanie push down do opartej na rozwiązania open source platformy Hadoop. Z poziomu środowiska Teradata Database zainicjowane mogą zostać zapytania sięgające do danych, filtrujące je i zwracające podzbiory pochodzące ze środowiska Hadoop bezpośrednio do bazy Teradata w sposób nie wymagający interwencji zespołu IT. Umożliwia to analizowanie w ramach bazy danych Teradata z wykorzystaniem informacji przechowywanych w danym momencie poza hurtownią danych. Taki poziom ujednolicenia dostępu do danych jest możliwy także poza – określaną przez analityków firmy Gartner mianem logicznej hurtowni danych - architekturą Teradata Unified Data Architecture i w połączeniu z innymi bazami danych.

W odpowiedzi na trzeci wymiar potrzeb biznesu

Teradata rozszerzyła możliwości wbudowanej w bazę danych analityki w zakresie obsługi trójwymiarowych danych geoprzestrzennych oraz danych temporalnych. Mechanizmy przetwarzania danych geoprzestrzennych obejmują teraz także współrzędną trzeciego wymiaru. Obsługa dodatkowej zmiennej przekłada się na możliwość analizowania położenia obiektów. Logika trójwymiarowa jest obecnie wbudowana w funkcje analiz geoprzestrzennych i pozwala w łatwy sposób poszukiwać odpowiedzi na powiązane z trzecim wymiarem pytania biznesowe. Przykładowo, firmy telekomunikacyjne mogą łatwiej określać wpływ wysokości otaczających stacje bazowe przeszkód na jakość połączeń komórkowych. Z kolei firmy ubezpieczeniowe będą w stanie szybko oszacować wysokość potencjalnych strat finansowych na podstawie informacji o stanie wód zalewowych w obszarach dotkniętych powodzią. Dodatkowo, pod kątem zgodności ze standardami dostosowana została składnia rozwiązania Teradata Temporal. Środowisko Teradata Database oferuje wyższą wydajność przetwarzania wybranych zapytań temporalnych, co pozwala użytkownikom na przeprowadzenie większej ilości analiz odpowiadających na pytania biznesowe związane z upływem czasu.

Usprawnienia systemowe

Szeroka gama nowych funkcjonalności podnoszących dostępność i łatwość obsługi sprawia, że środowisko Teradata Database jest bardziej niezawodne i łatwiejsze w użyciu niż kiedykolwiek wcześniej – systemy działają na dużo wyższym poziomie dostępności, a udoskonalone funkcje wspierają sprawną realizację zapytań. Dodatkowo, zespół Teradata Customer Services jest teraz w stanie dużo szybciej identyfikować i usuwać ewentualne problemy. Kompleksowe usprawnienia nie ominęły również rozwiązań Teradata Active System Management i Integrated Workload Management. Dzięki wprowadzonym zmianom rozwiązania Teradata zapewniają lepszą kontrolę i umożliwiają klientom zdefiniowanie wytycznych pozwalających w większym stopniu optymalizować cele, kryteria zarządzania obciążeniami oraz bardziej efektywnie współdzielić zasoby.

Teradata Database 15 podnosi poprzeczkę dla rozwiązań analitycznych. Nowe funkcje zapewniają użytkownikom końcowym oraz zespołowi IT bezprecedensową wydajność, łatwość obsługi oraz elastyczność, które pozwalają zwiększyć elastyczność biznesową.

Środowisko Teradata Database 15 jest dostępne powszechnie, dostępność rozwiązania Teradata QueryGrid jest planowana na trzeci kwartał 2014 roku.

Źródło: Teradata

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top