loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

RAPORT CRM, przygotowywany przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

Top 10 przepowiedni andrzejkowych dla rynku oprogramowania ERP w 2014 r.

panoroamaconsultingsolutionsKolejny rok już prawie za nami. W 2013 roku sporo rzeczy w branży oprogramowania ERP pozostała bez zmian, ale wiele z nich zmianom się nie oparło. Do tych, które nie uległy zmianom w ciągu ostatniego roku, można zaliczyć porażki w zakresie ERP, nadal zbierające żniwo wśród dyrektorów IT, dyrektorów finansowych i kierowników projektów. Na przykład: Stany Massachusetts i Floryda ogłosiły ostatnio głośne niepowodzenia związane ze swoimi systemami ERP i HCM.


US Steel wydał setki milionów dolarów na wdrożenie ERP, którego uruchomienie jest obecnie zaplanowane na bliżej nieokreślony termin w 2016 roku.

Ekspert EPR z Panoramy zaobserwował rekordowy poziom przychodów i popytu, co jest niepokojącym wskaźnikiem dla sytuacji wdrożeń ERP w skali światowej.

Choć wskaźnik niepowodzeń ERP nie wydaje się w 2013 r. spadać, jest wiele pozytywnych i ciekawych zmian, które w ostatnim roku nabrały tempa. Na przykład:

Jak przewidywaliśmy w tym okresie w zeszłym roku, systemy mobilne oraz Business Intelligence zyskują na popularności.

Rozwiązania SaaS i Cloud nadal są często wdrażane, chociaż szum wokół nich już słabnie.

Ale to spojrzenie wstecz na to, co już miało miejsce. Jak będzie wyglądał kolejny rok? Co rok 2014 szykuje dla branży oprogramowania ERP? Oto nasze top dziesięć prognoz na nadchodzący rok:

1. Niepowodzenia ERP szybko nie miną.
Niestety, jak wspomniano powyżej, awarie systemów ERP nie są znikną w najbliższym czasie. Wdrożenia ERP są po prostu zbyt złożone i zbyt ryzykowne dla każdej organizacji, aby zakończyć się sukcesem, zwłaszcza dla takiej, która jest są zbyt pewna swoich możliwości lub podda się wpływom konsultantów i integratorów systemów ERP. Nasza praktyka jest dobrym wskaźnikiem awaryjności ERP, dostrzegamy również przyspieszenie naszego rozwój w tym obszarze, co sugeruje, że stopy awarii ERP nie zwalniają.

2. Nabywcy systemów ERP są coraz bardziej świadomi i mają coraz większą wiedzę na ich temat.
Plusem niepowodzeń ERP jest to, że mają one tendencję do edukowania (i straszenia) ludzi w zakresie rozpoczynania własnych wdrożeń. Każda awaria lub problematyczne wdrożenie SAP ERP Oracle, o jakim możesz przeczytać, służy jako studium przypadku, czego nie należy robić. Ponadto, istnieje wiele bezpłatnych lub tanich materiałów na temat tego, jak wdrożyć system ERP z sukcesem. Przykładem może być Panorama’s 2013 ERP Report i nasze webinaria on-demand, które stanowią dobre punkty odniesienia dla zespołów, które chcą dokształcić się przed rozpoczęciem wdrożenia systemu ERP.

3. Mniejsze rozproszenie odpowiedzialności za sukces ERP.
Jako część ich samokształcenia, dyrektorzy IT, dyrektorzy finansowi i menedżerowie projektów ERP zdają sobie sprawę, że są ostatecznie odpowiedzialni za sukces lub niepowodzenie swoich wdrożeń ERP. Przekazanie pełnej odpowiedzialności konsultantowi ds. ERP, dostawcy systemu lub integratorowi może wydawać się proste, ale implementacja powiedzie się wyłącznie wtedy, jeśli podejmiesz właściwe - i często trudne - decyzje związane z działalnością firmy. Na przykład, jeśli konsultant ERP nie zapewnia oczekiwanych rezultatów, zwolnij go. Jeśli nie w pełni ufasz dostawcy ERP, rozważ opcje nadzoru osób trzecich. Jeśli nie chcesz konglomeratu różnych konsultantów pracujących na wdrożeniem systemu ERP, zatrudnij jedną osobę, na którą w razie czego spadną wszystkie gromy. Takie decyzje nie mogą być zlecone stronom trzecim.

4. Czy SAP, Oracle i Microsoft Dynamics utrzymają poziom konkurencji Tier II?
Z naszego raportu Clash of the Titans 2014 wynika, że SAP, Oracle i Microsoft Dynamics wykonały dobrą robotę odrabiając straty z lat ubiegłych do udziału w rynku dostawców ERP Tier II, takich jak Infor, Epicor i IFS. Po raz pierwszy od ponad trzech lat, wielka trójka sprzedawców odzyskała utraconą część udziału w rynku, czego nie przewidzieliśmy. Dostawcy z poziomu Tier I producenci wydają się mieć i potencjał marketingowy i sprzedażowy, ale wiele firm z grupy Tier II ma teraz wsparcie sektora private equity, więc może być różnie. Będę szczery, nie mam jasnej prognozy w tym zakresie, ale chętnie zobaczę, jak sytuacja rozwinie się w nadchodzącym roku.

5. Dalszy wysyp systemów mobilnych i Business Intelligence.
Podczas gdy firmy szukają możliwości zyskania jak najwięcej z dużych inwestycji w systemy ERP, będą więcej inwestować w rozwiązania mobilne i oprogramowanie Business Intelligence, aby uzyskać zwrot z inwestycji. Więcej firm uzna, że nowe systemy ERP niekoniecznie pomogą im w lepszym wykorzystaniu informacji biznesowej, jeśli nie będą posiadać narzędzi do lepszego wsparcia procesu decyzyjnego wśród pracowników i kluczowych decydentów. Ponadto zespoły wykonawcze znajdą się pod rosnącą presją niestabilnej gospodarki, która będzie wywierać większy nacisk na pracowników, aby zapewnić narzędzia decyzyjne i sterujące przeznaczone do wspierania nieustannej potrzeby kierownictwa do bycia na bieżąco z informacją, bez względu na to, gdzie się znajdują.

6. Zbieżność wdrożenia ERP, zarządzanie zmianą organizacyjną oraz usprawnianie procesów biznesowych.
Nie jest już tajemnicą, że brak uwzględnienia usprawniania procesów biznesowych i zarządzania zmianą w organizacji jest głównym motorem większości wyzwań ERP. W efekcie efektywne organizacje zdają sobie sprawę, że muszą włączyć te działania do całkowitego wdrożenia ERP, a nie ignorować je lub traktować zupełnie osobno. Przy wyborze partnera do wdrożenia ERP ważne jest, aby rozdzielić działania związane z zintegrowaną i kompleksową realizacją, procesami biznesowymi i organizacyjnymi metodami zarządzania zmianą. Na przykład, Metodyka Implementacji PERFECT Path ERP od Panoramy w pełni łączy te krytyczne czynniki sukcesu z bardziej podstawowymi działaniami technicznymi.

7. Wyższe wskaźniki niepowodzenia i awarii u dostawców ERP i konsultantów.
Jestem zdania, że wdrożenia ERP nigdy nie kończą się niepowodzeniem, lecz zawodzą konsultanci. Do niedawna było zbyt dużo pieniędzy, które można było na tym zarobić, a zbyt mało odpowiedzialności po stronie konsultantów ERP, aby mogli się skupić się na sukcesie swoich klientów. W przeszłości organizacje musiały wybierać konsultantów ERP koncentrując się na jednym konkretnym rozwiązaniu oprogramowania, czego efektem były ograniczone wybory, ograniczona konkurencja i ograniczona odpowiedzialność. Obecnie organizacje mogą skorzystać z niezależnych dostawców ERP, tworząc alternatywę dla krótkowzrocznych konsultantów technicznych, którzy w przeszłości zdominowali rynek.

8. Wstrząs wśród konsultantów ERP.
Branża doradztwa ERP powoli się zmienia – i to na lepsze. Organizacje wdrażające nie muszą już wybierać pomiędzy: 1) firmami, które oferują oprogramowanie, ale nie oferują wdrożeń, 2) integratorami systemów, którzy zapewniają konsultantów funkcjonalnych i technicznych, ale nie są dobre w zarządzaniu projektami i zmianą organizacyjną, lub 3) doradztwem produkcyjnym, które tak naprawdę nie rozumie wdrożeń ERP. Dobry konsultant ERP powinien być w stanie zapewnić wszystkie powyższe i taki, który jest to w stanie zaoferować ma większe szanse powodzenia, niż ten, który nie jest.

9. Błędy w branży oprogramowania ERP w końcu zostaną obnażone.
Głównym powodem, dla którego założyłem Panoramę w 2005 roku, było dostrzeżenie możliwości zapewnienia obiektywnych wskazówek w morzu niedoskonałości i niejasnych praktyk. Mimo, że nie uważam się za weterana, czuje się nieco rozczarowany, że wiele z tych wad nadal jest bardzo realnych. Czy chodzi o kontrakty, które zwiększają ryzyko dla klientów lub "niezależnych" doradców, które wymagają cięcia wynegocjowanych oszczędności przez wiodących dostawców systemów ERP (prowadząc do tego, że sprzedawcy „żonglują” systemami), na naszych klientów nadal czyha o wiele więcej pułapek, niż chcielibyśmy widzieć. W najbliższych miesiącach oczekujcie od nas niezależnej analizy tych zagrożeń oraz porad, jak się w nich poruszać.

10. Wskaźnik sukcesu ERP wzrośnie.
Mimo pesymistycznej wizji, jaka wydaje się wypływać z niepowodzeń ERP, te, które są skuteczne rzeczywiście będą bardziej skuteczne niż wdrożenia ERP z przeszłości. Innymi słowy, nie będzie więcej rozbieżności między wdrożeniami zakończonymi sukcesem, a wdrożeniami niezbyt udanymi. Dobrą wiadomością jest to, że podczas gdy tendencja ta nie będzie w stanie całkowicie zneutralizować bieżących awarii, będą one wykazywać, że sukces jest możliwy przy założeniu przestrzegania najlepszych praktyk. Ten trend będzie również wzmacniał fakt, że tańsze rzadko bywa lepsze, jeśli rozważamy różne opcje wdrożenia ERP.

To tylko kilka naszych prognoz na nadchodzący roku. Ich sprawdzalność możemy zacząć weryfikować po publikacji naszego raportu 2014 ERP Report na początku roku, w którym zawrzemy ilościowe określenie tendencji i wyników ostatniego roku w sposób bardziej szczegółowy.

Źródło: Panorama Consultig Solutions
Autor: Eric Kimberling

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top