loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

RAPORT CRM, przygotowywany przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

O wyborze ERP decyduje bezpieczeństwo, rodzaj bazy danych nie ma znaczenia

macrologicDla zdecydowanej większości polskich przedsiębiorców i informatyków kluczowym czynnikiem wpływającym na wybór rozwiązania IT wspierającego zarządzanie jest poziom jego bezpieczeństwa. Najmniej istotnym — rodzaj bazy danych, na którym ten system się opiera. To wnioski, jakie płyną z najnowszego badania ARC Rynek i Opinia, zrealizowanego na zlecenie Macrologic SA, polskiego dostawcy systemów klasy ERP. Zdaniem ekspertów coraz więcej firm obawia się ataków hakerskich i „wycieku” firmowych danych.


{loadposition Wiadomosci_Dzial
 
Spółka sprawdziła, które cechy oprogramowania są istotne dla użytkowników systemu ERP i które w praktyce decydują o podjęciu zakupu określonego oprogramowania do zarządzania.

Bezpieczeństwo, elastyczność i intuicyjność

Aż 98 proc. ankietowanych stwierdziło, że najważniejszy jest dla nich poziom bezpieczeństwa takiego rozwiązania. Niemal równie ważna jest możliwość dostosowania aplikacji do potrzeb firmy, jej kompatybilność z innymi systemami czy intuicyjność. W dalszej kolejności przy wyborze systemu do zarządzania pod uwagę brana jest cena, a także łatwość administrowania platformą bazodanową. Według przebadanych informatyków najmniej istotnym czynnikiem wyboru systemu ERP jest rodzaj wykorzystywanej przez niego bazy danych oraz wymagania sprzętowe, jakie są potrzebne do jego wdrożenia.
W dzisiejszych czasach zagrożenie cyberatakami jest niezwykle wysokie. To oznacza, że ochrona informacji zbieranych w systemach ERP — istotnych dla firm, często wrażliwych, a nawet nieraz objętych prawem autorskim — jest koniecznością. Polskie firmy mają tego świadomość, dlatego tak bardzo dużą uwagę zwracają na bezpieczeństwo oprogramowania — wyjaśnia Renata Łukasik, dyrektor ds. oprogramowania w firmie Macrologic.
Co decyduje o tym, że system ERP uznawany jest za bezpieczny?

Aż 80 proc. informatyków zapytanych o to w badaniu Macrologic za najważniejszy element zapewniający ochronę oprogramowania wskazało system uprawnień do funkcjonalności całego rozwiązania IT oraz do danych. Jako istotne informatycy uznali też szyfrowanie połączeń metodami kryptograficznymi – SSL i możliwość ustawiania przez administratora hasła (jego długości, zastosowania znaków i terminu ważności).
Zabezpieczenia wymienione przez ankietowanych są najskuteczniejsze, a tym samym najtrudniejsze do pokonania przez hakerów. Zanim więc dokonamy zakupu wybranego systemu ERP warto zweryfikować, czy jego baza danych jest chroniona przez minimum jedno ze wspomnianych rozwiązań — radzi Renata Łukasik. Warto zauważyć, że według ankietowanych rodzaj bazy danych (marka) systemu niemal nie ma znaczenia w kontekście jego bezpieczeństwa.
Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia dla Macrologic SA w lipcu 2016 r. na próbie 86 informatyków oraz na podstawie 359 wywiadów z użytkownikami systemu Macrologic ERP.

Źródło: www.macrologic.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top