loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

RAPORT CRM, przygotowywany przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

Jaka jest przyszłość systemów ERP w chmurze?

W zeszłym tygodniu światło dzienne ujrzał Raport ERP 2014 autorstwa Panorama Consulting, będący wynikiem analizy setek globalnych wdrożeń systemów ERP zrealizowanych w ciągu ubiegłego roku. Wiele z zaobserwowanych trendów nie stanowi niespodzianki: wdrożenia trwają dłużej niż planowano, koszty są większe niż zakładano, zaś efekty biznesowe różnią sie od oczekiwań. Nie mniej jednak udało się zaobserwować klika zaskakujących zjawisk.


 
Jednym z ciekawszych zaobserwowanych trendów jest spadek udziału wdrożeń rozwiązań ERP w modelu chmury oraz SaaS z 26% w 2012 r. do 15% w 2013 r. ogółu zrealizowanych projektów. Mimo, iż nie jest to różnica, która może stanowić powód do podniesienia alarmu, to stanowi zaskakujące zjawisko w stosunku do tego, czego moglibyśmy oczekiwać. Co więcej wyniki te są w sprzeczności z powszechnie i szumnie głoszonym końcem ERP w modelu "on premise" oraz promocją rozwiązań w chmurze oraz SaaS, które z kolei przedstawiane są jako największy przełom od czasu krojonego chleba. Co zatem może być przyczyną takiej różnicy?
 
Zrzut ekranu 2014-03-19 o 00.23.41

Według raportu ERP 2014 Panorama Consulting są dwa główne czynniki wyboru systemu ERP w modelu on premisu przez kadrę zarządzającą oraz CIO, w stosunku do rozwiązań w chmurze: brak dostatecznej wiedzy (45% respondentów) oraz obawa przed naruszeniem bezpieczeństwa danych (30% respondentów).
 
“Brak wiedzy” jest bardzo ciekawym powodem ponieważ, że każdy z liczących się na rynku dostawców oferuje system ERP mniejszy lub większy sposób dostępne w chmurze – samodzielnie lub poprzez partnera. Dlatego też wydaje się, iż przyczyną takiego postrzegania jest zmniejszenie działań informacyjnych kluczowych graczy i założeniu, że świadomość istnienia systemów wspomagających zarządzanie w chmurze (ich zalet, wad oraz zagrożeń) na trwałe zakotwiczyła w umysłach menedżerów.

“Obawa przed naruszeniem bezpieczeństwa” wydaje się być dalsza od rzeczywistości. Dostawcy rozwiązań biznesowych w modelu SaaS lub w chmurze, kładą szczególny nacisk na bezpieczeństwo swoich rozwiązań, gdyż od nich zależy bezpieczeństwo danych klientów i powodzeni ich biznesu. Jednakże, rzeczywiste odczucia menedżerów są zgoła inne – nie ufają zapewnieniom, iż firma trzecia potrafi lepiej zadbać o bezpieczeństwo ich zasobów niż własny dział IT.

Zaobserwowane zjawisko jest według autorów raportu szczególnie niepokojące z punktu widzenia małych oraz średnich firm, które są bardziej skłonne do inwestycji rozwiązania w chmurze, w odróżnieniu do dużych firm. Jeśli nie czują się komfortowo z opcją dostępu do wrażliwych zasobów online to mogą być mniej skłonni do zakupu nowego rozwiązania ERP. Rok 2014 oraz wyniki sprzedaży z pewnością pokażą, czy obawy autorów raportu są słuszne.



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top