Systemy ERP i Business Intelligence - na trudne czasy
W dobie spowolnienia gospodarczego istotne staje się maksymalne wykorzystanie posiadanych środków. W trudnych warunkach gospodarczych trzeba jednak dążyć do zwiększenia elastyczności działania firmy, a temu może sprzyjać wzrost produktywności, nawet jeśli jest realizowany przy minimalnych nakładach inwestycyjnych. W mniejszych firmach procesy wymagające usprawnienia można określić bez pomocy dodatkowych narzędzi, jednak w bardziej rozbudowanych organizacjach jest to praktycznie niemożliwe.
Rozwiązywanie problemów
Wsparcie decyzji przy rozwiązywaniu problemów nieustrukturowanych wymaga zastosowania tzw. kreatywnych systemów podejmowania decyzji (CDSS).
Inteligencja systemów Business Intelligence
Rozwiązaniem przyszłości jest komunikacja oparta na przetwarzaniu wirtualnej rzeczywistości. Czas pokaże, czy ta forma komunikacji upowszechni się w zastosowaniach biznesowych.
Nowoczesne systemy Business Intelligence – OLAP kontra „In-Memory”
Trudno dziś wyobrazić sobie funkcjonowanie przedsiębiorstwa bez analiz dotyczących trendów sprzedaży, wyników finansowych czy innych kluczowych z punktu widzenia danej firmy wskaźników efektywności jej działania. Jednym z głównych służących do tego celu narzędzi są systemy Business Intelligence.
Platforma raportowa od Brazylii po Chiny
SAP Business Intelligence w Selenie
Czas to pieniądz, warto zarządzać nim z głową
Business Intelligence w BRE Banku
| Inforum Business Intelligence w Ameryce |
|
| 04.01.08 | |||||||||
|
![]() | ||
![]() |
Rozwiązanie to obejmuje obszary planowania i budżetowania, monitorowania kosztów pacjentów i Zrównoważoną Kartę Wyników, która integruje dane ze wszystkich systemów szpitala i pozwala na ich bieżące monitorowanie. Wdrożenie zakończyło się w grudniu 2007.
InForum pozwala na efektywne i sprawne przygotowanie budżetu całej placówki oraz jednostek wchodzących w jej skład takich jak oddziały, jednostki pomocnicze medyczne (laboratorium, dział fizjoterapii, poradnie itd.) oraz jednostki pomocnicze niemedyczne (dział żywienia, administracja itd.) Dotychczas planowanie i budżetowanie w szpitalu funkcjonowało jedynie w Excelu i było tworzone wyłącznie na poziomie całego szpitala – bez rozbicia na oddziały. Powodowało to oczywiście brak odpowiedzialności za koszty między oddziałami – wszyscy pacjenci byli „wspólni”. Brak efektywnego systemu motywacyjnego nie stymulował pracowników do zainteresowania się możliwościami optymalizacji kosztów.
InForum daje precyzyjną wiedzę kosztową – pozwala ściśle ewidencjonować koszty na poziomie każdej komórki, liczyć koszty procedur medycznych i świadczonych usług oraz określić koszty leczenia każdego pacjenta. Dostarcza informacji na temat kosztów i przychodów szpitala w poszczególnych obszarach działania i eliminuje niegospodarność. Posiada ogromne możliwości prognostyczne i analityczne. Ułatwia minimalizację kosztów i podejmowanie optymalnych decyzji gospodarczych.(...) Balanced Scorecard przekłada wizję strategiczną na działania operacyjne zrozumiałe dla wszystkich pracowników na różnych szczeblach, daje możliwość optymalnej przejrzystości podejmowanych działań strategicznych, umożliwia budowę jednolitej i wspólnej kultury organizacyjnej, a co bardzo ważne - szybkie i odpowiednie dopasowanie się do zmieniającego rynku. Idea BSC to zastrzyk motywacyjny, optymalne wykorzystanie nieulokowanego potencjału pracowników, to przygotowanie szpitala na spotkanie z przyszłością!
Anna Radomska-Wilczewska , kierownik Działu Kosztów Leczenia w WSRdD w Ameryce
Monitorowanie kosztów jednostkowych pacjentów jest rozwiązaniem wykorzystującym proces rozliczania kosztów rzeczywistych. Dyrekcja szpitala otrzymuje informacje o kosztowym rozkładzie leczenia pacjenta, które zawierają m.in. koszty wykonanych badań laboratoryjnych, koszty wykonanych badań fizjoterapeutycznych, pozostałe koszty na oddziale z wyszczególnieniem kosztów amortyzacji, środków trwałych szpitala oraz narzutem kosztów pośrednich z jednostek administracyjnych i niemedycznych. Dotychczas pracownicy działu rachunku kosztów leczenia musieli ręcznie „wyciągać” dane z systemu finansowo-księgowego i wpisywać do Qkliniki gdzie system przeliczał je; jednak otrzymywane dane kosztowe nie były tak precyzyjne jak obecnie.
Wszystkie systemy szpitala spina niejako klamrą Balanced Scorecard, które zbiera i agreguje dane ze wszystkich systemów informatycznych szpitala. InForum przedstawia wartości mierników i ich zestawienia w postaci przyjaznych dla użytkownika i intuicyjnie obsługiwanych kart strategii. Można na nich śledzić wyniki realizacji poszczególnych celów strategicznych i zagłębiać się zarówno w szczegóły dotyczące wartości mierników, jak i analizować zagregowane wyniki poszczególnych perspektyw i kart.
Aplikacja dostępna jest w całym szpitalu za pośrednictwem przeglądarki internetowej, dzięki czemu pracownicy mogą sprawdzać wyniki swojego oddziału w wykonywaniu celów strategicznych i porównywać się z innymi. Przyjazna wizualizacja danych w postaci statusów, wykresów itp. oraz intuicyjna obsługa pozwalają pracownikom szpitala łatwo sprawdzić, kto jest odpowiedzialny za dany miernik, w jaki sposób jest on liczony i jak kształtowała się jego wartość w poprzednich okresach.
Źródło: http://www.inforum.pl/
| « poprzednia | następna » |
|---|

































Rozwiązanie firmy Epicor znacznie usprawnia naszą pracę. Dzięki wdrożonemu systemowi zarządzanie w oparciu o Lean Manufacturing stało się zdecydowanie efektywniejsze.






Po latach konsekwentnego budowania pozycji rynkowej kanadyjska grupa wydawnicza Transcontinental Printing osiągnęła w swoim kraju pozycję lidera. Zaliczana jest także do największych wydawnictw w Ameryce Północnej. Grupa od roku 1976 prowadzi działalność wydawniczą obejmującą m.in. książki, czasopisma, katalogi, gazety. Obecnie ma wiele oddziałów i jest wiodącym kanadyjskim wydawcą czasopism konsumenckich i drugim pod względem wielkości wydawcą gazet lokalnych.













